A két egyetemi bajnokcsapat, az ELTE női és a Debreceni Egyetem férfi együttese 20 pont fölötti, a Miskolci Egyetem férfi gárdája pedig hosszabbításos sikerrel kezdte meg szereplését az egyetemi Európa-bajnokságon. Az ELTE lányai és a debreceni srácok a záró szakaszra őrölték fel a 3. negyed végéig jól küzdő ellenfelüket, a Miskolc pedig a rendes játékidő végén 7 pontos előnyt leadva is újított a hosszabbításban.

Aveiro Egyetem (portugál) – ELTE    41-62   (13-12, 4-11, 13-15, 11-24)

ELTE: Bogdán, TAKÁCS 10/6, BENKE 11/6, GALLI-HIRLING 12, Munkácsi 5/3. Cs.: VÁRI 7/3, Kiss A. 2, NAGYI 5 Simon 3, Varga A., Orosz, SOLYMOSI 7/3. Edző: Földi Alexandra.

Takács Emese triplájával a magyar egyetemi bajnok szerzett vezetést, majd Benke Sára közelről “köszönt be” a vendéglátóknak. Munkácsi Enikő növelte 7-0-ra a magyar előnyt. Közel 3 perc elteltével egy 2+1-es akció formájában a hazaiak is megszerezték első pontjaikat. Megtört a kezdeti lendület, 7 percen át csupán Takács második triplája volt az egyetlen magyar találat, érződött a lányokon, hogy többségüknek ez az első nemzetközi fellépésük. Az agresszív portugálok labdákat és a magyar palánk alatt lepattanókat szerezve betörésekkel, valamint pozíciójátékkal operálva egyenlítettek, sőt a negyed hajrájában egy triplával átvették a vezetést. Vári Anna csökkentette a hátrányt szemfüles kosárral, 1 pontos hazai vezetéssel zárult a szakasz.

A második etap elején több, mint 2 és fél percig nem született kosár. Büntetőkkel növelte előnyét az Aveiro Nagyi Tímea révén már az ELTE is le-leszedett pár támadó pattanót, mégis több, mint 4 perc kellett a szakasz első magyar kosarához. Szerzője, Galli-Hirling Borbála rögtön utána lerohanás végén is betalált, ami már ELTE-előnyt jelentett. A félidő végén jó védekezésének köszönhetően úgy is növelni tudta előnyét női egyetemi bajnokunk, hogy – Takácsot leszámítva – játékosai rendre elhibázták a büntetőket, s 6 pontos vezetéssel fordulhatott.

A második félidő elején egymás hibáiból éltek a csapatok, az első kosarat szünet után 2 perc elteltével Takács dobta, 8 pontra növelve a magyar előnyt. Bejött a zóna, szenvedtek ellene a hazaiak, több, mint 6 percen át csak büntetőből voltak eredményesek. Solymosi Panna viszont szép triplával 10 pontosra növelte az előnyt. A 3. negyed második felében tartotta 10 pont körüli előnyét az ELTE, s 8 pontos vezetéssel fordult a záró szakaszra.

Ennek elején Nagyi két jó büntetővel tenisz jellegűre (30-40) alakította az állást. Nem tört meg az Aveiro, feljött 6 pontra. Ekkor azonban Nagyi távoli duplája, Galli-Hirling szép támadás végén dobott ziccere, valamint Benke két triplája formájában bemutatott 10-0 -s rohammal eldöntötte a mérkőzést, és végül az ELTE 20 pont fölötti győzelemmel debütált. .

Földi Alexandra: Gratulálunk a lányoknak az első, és valószínűleg egyben az egyik legfontosabb győzelemhez egy nem túl kellemes ellenfél ellen! Ahogy számítottunk is rá és ahogy az lenni is szokott, nem találtuk a ritmust és az első meccs okozta stressz nem eredményezett túl szép kosárlabdát . Ennyi edzéssel a hátunk mögött és ezzel a vegyes kerettel rendben volt ez így, bízunk benne, hogy ennél már csak jobb lesz, hiszen egy nagyon erős francia csapat lesz a következő ellenfelünk.

Férfiak

B-csoport:

Miskolci Egyetem – Lisszaboni Új Egyetem (portugál) 80-75 (14-17, 14-15, 26-22, 18-18, 8-3).

Miskolc: ORLICZKI 9,  KOZÁK M.12,  KOZÁK B. 11, LIPPAI 22, GERŐCS 10/9. Cs.: Szőke, Molnár B., Ragályi 3, SÁNDOR B. 11/9, Szőke 2. Gadus, Lakatos. Edző: Béres Dávid.

Három és fél perc elteltével az is viríthatott volna az eredményjelzőn: Gerőcs Bálint – Lisszabon 7-7, a Miskolc magas embere két triplával és egy büntetővel indított. Fej-fej mellett, váltott vezetéssel haladt a két együttes, a szakasz végén “futott” egy 5-0-t a portugál legénység, s 3 ponttal megnyerte az etapot.

A második etap elején két és fél percig nem esett kosár. 5 ponttal ellépett a lisszaboni együttes, majd Lippai Szabolcs vezérletével egy 12-5-ös rohamot kivágva fordítottak a “Béres-legények”. Ahogy az első, a második etap vége is a portugáloké volt, egy 6-0-lal 4 pontos előnyt szereztek szünetre.

A második félidőt két triplával kezdve 10 ponttal elhúzott a lisszaboni legénység. Eztán azonban rendezte sorait a Miskolc. A 3. negyedben előléptek az első félidőben elég “csöndes” mezőnyjátékosok, a Kozák fivérek, Bertalan és Márton, valamint Orliczki Mátyás. A látványos, kosarakban gazdag szakasz után döntetlenre álltak a csapatok. A záró etapban sokáig fej-fej mellett haladtak a felek, majd a hajrához közeledve Sándor Bence két triplájával 7 ponttal elléptek a miskolciak, de a portugálok a végjátékban ledolgozták a hátrányt és hosszabbításra mentették a találkozót. A ráadásban a lélektani előnyben lévő lisszaboni csapat szerzett vezetést, majd a miskolci egyenlítés után sportszerűtlen és technikai hibát is kapott a portugál gárda. Sándor 2, Kozák egy büntetőt értékesített, és a miskolciak a ráadásban 3 ponton. és egyetlen mezőnykosáron tartva ellenfelét megnyerte a találkozót.

Béres Dávid: Tipikus első mérkőzés volt. A portugálok – bizonyos mértékig otthon játszva – nagyon szerettek volna győzelemmel kezdeni a tornát, de mi sem kikapni jöttünk. Nagyobb előnyt egyik csapat sem tudott kialakítani. A srácok idegenben a szívüket, lelküket kitéve a pályára, ha nem is szép, de hatékony játékkal hosszabbítás után nyertek – gratulálok nekik!

C-csoport:

Debreceni Egyetem – Torinói Politechnikai Egyetem (olasz)  85-62 (28-16, 15-20, 16-17, 26-9)

Debrecen: POLLÁK 13/3, Balázsi 8, NEUWIRTH 15/15, Gáspár 4, FÁBIÁN 17. Cs.: Sólyom 4, Czermann 4, VÁRBÍRÓ 11/3, Varga S. 4,  Horváth B. 5/3 Turán, Sipos. Edző: Erdei Ádám.

Neuwirth Bence triplával, Fábián Szabolcs duplával, a Debrecen pedig 5-0-lal indította az egyetemi Eb-t. Hullámzó volt a játék, egy 7-2-es futással egalizált az olasz gárda, majd következett egy egységes csapatmunkával és szervezett védekezéssel bemutatott parádés 14-0-s debreceni roham. A szakasz hajrájában két triplával kiegyenlítetté tették a játékot az olaszok, de a remekül kezdő debreceni legénység így is “tízen túli” előnnyel zárta a nyitó szakaszt.

A második etapot 7-2-vel kezdte az olasz együttes, időt is kért Erdei Ádám. Fábián tarthatatlan volt a palánk alatt, a center vezetésével egy 13-4-gyel a szakasz derekán tetemes, 16 pontos előnyre tett szert egyetemi bajnokunk. A félidő hajrájában azonban az addig remeklő együttes hullámvölgybe került, az olaszok egy 9-0-s rohammal szünetig 7 pontra feljöttek.

A második félidő elején tovább csökkent a debreceni előny, majd a magyar egyetemi bajnok 5 pontos vezetésénél Fábián egy jó büntetője és Pollák Balázs triplája “oltotta a tüzet”, s ez utóbbi vezérletével a Debrecen tartotta 5 és 10 pont közötti előnyét. A szakasz hajrájában egy 6-0-lal 3 pontra felzárkózott a Torino, nagyon kellett a negyed végén Neuwirth hármasa. A záró etapot 6 pontos vezetéssel várta a Debrecen. Ahogy a 3. negyed vége, a záró etap eleje is hozott egy Neuwirth-triplát, amely szerves részt képezte annak a 7-1-es rohamnak, amellyel újra 10 pont fölötti előnyhöz jutottak Erdei Ádám tanítványai. A szakasz derekáig tartotta 10 pont körüli előnyét a hajdúsági együttes, s ekkor egy 9-0-lal végképp megtörte az üldözésébe belefáradó torniói társulat ellenállását, és szép, értékes győzelemmel kezdte meg szereplését az egyetemi Eb-n.

Erdei Ádám: Úgy kezdtük a mérkőzést, ahogy egy ilyen színvonalú tornán kell, és nagyobb előnyt szereztünk. Később ellenfelünk védekezésváltása megzavart minket, lelassult a játék, de úgy érzem, így is kontrolláltuk a mérkőzést. A negyedik negyedben remek, erős karaktert mutatott a társaság, és végül húsz pont fölötti győzelmet arattunk egy olasz csapat ellen. Ami gond, hogy Gáspár Matyi – reméljük, csak kisebb – sérülést szenvedett, de kedden vele vagy nélküle szeretnénk ugyanígy folytatni.

Fotó: Varga János