FUTURE VOLUNTEERS - GEN Z Projekt (HUN)

A Future Volunteers – GEN Z projekt fő célja, hogy a sport és a sportrendezvények szervezése iránt érdeklődő hallgatóknak lehetőséget teremtsünk, hogy részesei legyenek egy életre szóló kalandnak, megismerjék az egyetemi sport értékeit és értékes munkatapasztalatot szerezzenek az önkéntességen keresztül, ezzel is erősítve a fiatalok foglalkoztathatóság. Az előítéleteket leküzdve szeretnénk helyreállítani az önkéntesség értékét, új alapokra helyezve az önkéntesek kiválasztását, képzését és bevonását.

A projekt célcsoportja a Z generáció, a világ első globális nemzedéke (1997-2010 között születettek). E generáció különlegessége, hogy minden eddiginél inkább átlépték a globális, kulturális és szocio-gazdasági határokat. A globalizáció következtében a világ különböző pontjain élő fiatalok életét és magatartását ugyanazok az események, folyamatok és trendek befolyásolják. Ugyanazokat a filmeket nézik, zenéket hallgatják, és sokszor ugyanazok a globális márkák határozzák meg életüket. A Z generáció tagjai számára továbbra is meghatározó a barátokkal, ismerősökkel lévő kapcsolat ápolása, de kapcsolataikat egy időben élik meg a valós és a virtuális világban. Az internetet is, mint a meglévő barátságok fenntartását elősegítő eszközt használják. Természetesnek veszik, hogy bárhol, bármikor és gyakorlatilag bárkivel kapcsolatba léphetnek, mindenféle tartalmat magukkal vihetnek. Mindennapi kommunikációjukat, társas életüket, a mobiltelefon és sok más digitális eszközök segítségével élik meg. Fontos, hogy nem csak egymással és a többi generációval kommunikálnak, de sokszor még a legszélesebb nyilvánossággal is megosztva élik életüket, melyet a mindennapok részévé vált közösségi oldalak segítségével könnyen megvalósíthatnak.

A projekt során a leendő Z generációs önkéntesek megváltozott igényeit és szokásait megismerve és átvéve azokat egy hatékonyabb digitális megoldásokkal, új csatornákkal és lehetőségekkel is megismerkedünk, melyeket hatékonyan fogunk tudni majd  alkalmazni a minél magasabb szintű elköteleződésük érdekébe az önkéntesség terén.

Az önkéntesek kulcsszerepet játszanak minden rendezvény sikerességében, a multisport eseményeket tekintve létszámuk rendkívül magas. A hatékony közreműködésükkel legyőzhetőek a felmerülő akadályok és hozzáadott értéket teremtenek az esemény számára. Az önkéntesség kultúrája még fejlődik Magyarországon és a régióban egyaránt. Tapasztalatink szerint az önkéntes munkára való hajlandóság visszaesést mutat, a rendezők részéről nincs bizalom az önkéntesek felé képzettségüket és megbízhatóságukat tekintve.

A hosszú távú célok között szerepel az egyetemi sportmozgalom fejlesztése és a fiatalok aktív részvételének ösztönzése.

Projektben résztvevő partnerek (bővebb bemutatkozás ide kattintva elérhető):

  • MEAFC
  • MEFS
  • EUSA

A GEN-Z projekt stratégiai céljai:

  • Jó sportmenedzsment kialakítása az egyetemi sport területén,
  • Az egyetemi sportmozgalom fejlesztése és az alapértékek képviselete,
  • Aktív közösség kialakítása az egyetemi sportéletben helyi és nemzetközi szinten,
  • Értékteremtés az önkéntességgel összefüggésben és az egyetemisták motivációjának fejlesztése az egyetemi sport területén,
  • Az egyéni kompetenciák fejlesztése a Z generációra és igényeikre összpontosítva.

A projekt során az alábbiakat valósítjuk meg:

  • Szakirodalmi források alapján Útmutatót és Általános Munkaköri leírásokat állítunk össze,
  • 10 önkéntes kiválasztása,
  • A kiválasztott önkénteseket egy hazai és egy nemzetközi rendezvényre delegáljuk,
  • Az önkéntesek motiválása és elköteleződésük elmélyítése érdekében projektfeladatot tervezünk nekik adni, amelyet közösen kell megtervezniük és megvalósítaniuk.
  • A projekt végeredményeként egy módszertant szeretnénk összeállítani és megtervezni jövőbeni projektünket, amely megfelelő alapot biztosít majd a 2024-es Európai Egyetemi Játékok önkéntesmenedzsmentjéhez.

Projekt várható hatásai

  • Egyetemi sportmozgalom népszerűsítése és a projektmenedzsmentben szerzett tapasztalatszerzés
  • Középtávú hatás az együttműködő partnerek kapcsolatának erősítése és a közös munka megalapozása, amely hozzájárul az EUG 2024 sikeréhez.
  • Fenntarthatósági szempontból szeretnénk új lehetőségeket találni a digitalizálásban és az on-line megoldásokban az önkéntességi folyamatok optimalizálására és hatékonyabbá tételére, a földrajzi és egyéb akadályok leküzdéséhez.
  • Hosszú távú céljaink között szerepel az egyetemi sportmozgalom fejlesztése, valamint a fiatalok aktív részvételének ösztönzése az egyetemi társadalomban.

Eltökélt szándékunk, hogy a projekt eredményeit tovább visszük egy olyan képzési program és promóciós kampány kidolgozásával, amely alapjául szolgál a 2024-es Európai Egyetemi Játékok önkéntes programjának, valamint a további hazai rendezésű sporteseményeknek.

Az Európai Unió által társfinanszírozott projekt. A kifejtett nézetek és vélemények azonban csak a szerző(k)é, nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) véleményét. Sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé értük.