Egy győzelem, két vereség a magyar csapatok pénteki mérlege a portugáliai Aveiro városában zajló egyetemi Európa-bajnokságon. A legjobb négy közé jutásért játszó ELTE együttese a második negyed közepéig tudta tartani a lépést a remek erőkből álló olasz Bologna csapatával, amely a harmadik negyedben nagy fölénybe játszva eldöntötte a maga javára a mérkőzést. A 9-16. helyért játszó férfi csapataink közül a debreceniek fölényes rajt-cél győzelmet arattak portugál ellenfelük ellen, a miskolciak viszont a kezdésnél nagyon “beragadva” simán kikaptak francia riválisuktól.

Nők

Negyeddöntő:

Bologna Egyetem (olasz) – Eötvös Loránd Tudományegyetem    81-49 (31-21, 19-13, 22-5, 9-10)

ELTE: Vári 5/3, Takács 13/9, BENKE 11/6, Munkácsi. Galli-Hirling 6. Cs.: Kiss A. 2, NAGYI 7, Bogdán 2, Solymosi, Varga A., Orosz, Simon. Edző: Horváth Bianka.

Földi Alexandráénak haza kellett utaznia, így Horváth Bianka vette át az irányítást a kispadról. Női egyetemi bajnokcsapatunk negyeddöntőbeli ellenfelének játékerejéről annyit: 16 ponttal győzte le azt a madridi együttest, amely az előző negyeddöntőben 83-68-ra verte az ELTE együttesét a csoportdöntőn nagy csatában legyőző francia Lyon csapatát.

Bár Benke Sára egy jó büntetővel az ELTE csapatának szerzett vezetést, és nem sokkal később Vári Anna is betalált, a szédületes dobóformával indító olaszok három triplára alapozva gyorsan elléptek 11-3-ra. Nem tört meg az ELTE, amelyet egy-egy triplával tartott versenyben Benke és Vári, de a vezetést az olaszok nem adták ki a kezükből. Óriási dobópárbaj alakult ki, Takács Emese is beemelt egy hármat, bő 6 és fél perc elteltével 20-16-ra vezettek az olaszok. Ráadásul a negyed hajrájában egy 8-2-es rohammal 10 ponttal elhúztak, időt is kért Földi Alexandra. A kosarakban roppant gazdag szakasz végén is maradt a 10 pont a Bologna javára.

A második etap Bogdán Réka kosarával  kezdődött. Válva estek a kosarak, Benke egy NBA-léptékkel mérve is 3 pontot érő triplát dobott, tartották 10 pont körüli előnyüket az olaszok. A félidő hajrája egyérteműen az olaszoké volt, akik labdaszerzések után többször is leindították az ELTE csapatát. Egyetemi bajnokunk a félidő hajrájában csupán egy szép triplát tudott felmutatni Varga Anna jóvoltából, miközben kapott 15 pontot. A félidő Benke dudaszóra dobott bravúros hármasával, ám még így is 16 pontos olasz vezetéssel zárult.  Szünet után a Bologna próbálta gyorsan lezárni a mérkőzés érdemi részét, és ez sikerült is neki. A 3. negyed első 6 és fél percét 16-2-re nyerték, s 30 ponttal elhúztak az olaszok a  támadásban hol körülményes, hol pedig kapkodó magyar együttessel szemben, e hosszú időszak alatt csupán Nagyi Tímea talált az olasz kosárba. Az időkérés sem segített, tovább “nyílt az olló”, közel 7 játékperc elteltével újra Nagyi szerzett magyar pontokat, s ebben a szakaszban a magyar bajnokcsapatból más nem is volt eredményes.

A záró szakaszt még becsületből, meg mert egy mérkőzés 40 percig tart lejátszották a felek. Ezt a már tét nélküli 10 percet Takács két triplájára alapozva megnyerték a lányok, de a sima olasz sikerhez nem férhetett kétség. Az ELTE együttese az 5. helyért folytathatja.

Horváth Bianka:A stáb igyekezett felkészülni ellenfelünkből, magas szinten pattogtató játékosokból áll az olasz csapat. Egy összeszokott társaságról van szó, akik egy szisztéma szerint kosaraznak. Elképesztő elánnal kezdtük a mérkőzést, ahogy kell kezdeni egy negyeddöntőt. Szépen tartottuk magunkat, egy félidőn keresztül sikerült, de nem bírtuk tovább, a 3.negyedben felőröltek minket. Az utolsó etapban még feltámadtunk, nem adtuk fel, meg is nyertük azt a negyedet. Tanulságos meccs volt, nem minden nap játszik az ember ilyen szintű játékosok ellen. A csapatunk keményen tartotta magát, le a kalappal előttük. Cél az ötödik hely megszerzése.

Férfiak, a 9-16. helyért:

Miskolci Egyetem – Lyoni Egyetem (francia) 72-107    (18-30, 15-35, 19-26, 20-16)

Miskolc: Orliczki 7, Kozák M. 11, Kozák B. 7, Ragályi 4, LIPPAI 17. Cs.: Gerőcs 7, Molnár B., Szőke 5, SÁNDOR B. 12/6, Gadus 2, Lakatos. Edző: Béres Dávid.

Elég álmosan kezdett a miskolci legénység, 10-3-as francia vezetésnél időt is kért Béres Dávid. Érkezett ugyan két pont büntetőkből Orliczki Mátyástól, ám erre egy egy 16-0-s francia “száguldás” volt a válasz, amellyel a 8. percben 20 pont fölé nőtt a magyar hátrány. Lippai Szabolcs több, mint 4 és fél perces borsodi kosárcsendnek vetett véget. “Ébredezett” a Béres-legénység, az első 7 és fél perc 5 pontjához sikerült – többek között Sándor Bence triplájával – két és fél perc alatt 13-at hozzátenni, s a 10 pontos lélektani határ közelébe felzárkózni.

A második szakasz elején váltva estek a kosarak. A negyed derekához közeledve újra jött egy hosszabb miskolci rövidzárlat, amelyet könyörtelenül büntetve a franciák a 14. és a 17. perc között egy 19-2-es rohammal 30 pontosra növelték előnyüket, szünetben pedig 32 ponttal vezettek.

A második félidő ezek után már csak formalitás volt,  és ez már kiegyenlített játékot hozott, de összességében ezt is a lyoniak nyerték. A Miskolc a 13. helyért játszik a folytatásban.

Béres Dávid: Bár csoportjában utolsó lett, nagyon erős négyesből lett negyedik a Lyon, amely szoros meccset játszott mindhárom ellenfelével, horvát és spanyol riválisa mellett az általunk hosszabbítás után legyőzött lisszaboniakat ma harminckét ponttal verő Aveiro ellen. Az első félidőben a franciák egyértelműen ránk kényszerítették akaratukat, ráadásul ekkor nagyon sok büntetőt is elhibáztak a fiúk. A mérkőzés az első félidőben eldőlt, jobb csapat a Lyon, de ennyivel talán nem. Az utolsó két napra megpróbáljuk rendezni a sorokat.

Debreceni Egyetem – Minho Egyetem (portugál)  91-53  (21-7, 15-13, 37-19, 18-14)

Debrecen: VÁRBÍRÓ 15/3, Balázsi 9/9, NEUWIRTH 25/21, Gáspár 4, Fábián 8. Cs.: Pollák 6, Czermann 5, TURÁN 11/6, Horváth B.5, Varga S. 3/3, Sólyom, Sipos. Edző: Erdei Ádám.

A Várbíró Gergő-Balázsi Soma-Neuwirth Bence trió jóvoltából parádés, 16-2-es repülőrajttal kezdett a Debrecen. A szakasz hajrájában azzal, hogy zónára álltak megtörték a magyar férfi egyetemi bajnok lendületét a portugálok, nem nagyon tudtak mit kezdeni a szervezett debreceni védekezéssel, így biztos magyar vezetéssel zárult a szakasz.

A második etap elején szépen  kidolgozták, de ki is hagyták a tiszta helyzeteket a debreceniek. A holtponton ugyan Pollák Balázs közelről átlendítette a debrecenieket, de nagyon ellaposodott a játék. A szakasz első felét  6-5-re nyerték a hajdúságiak, akik a szünetig tartották 15 pont körüli előnyüket.

A második félidő elején Neuwirth hármasával és Várbíró duplájával 20 pont fölé nőtt a magyar vezetés, majd váltva estek a kosarak, tartotta előnyét a Debrecen. Az egyik portugál játékos az első negyedben kapott technikai után sportszerűtlen hibát vétett, így a kiállítás sorsára jutott. Várbíró és Neuwirth 1-1 hármasára építve egy 11-2-vel 30 pont fölé hízott a debreceni előny. Neuwirth nagyon belejött a tripaszórásba, társai pedig “tömték” labdákkal.  A 4. negyednek 34 pontos előnyről vágott neki Erdei Ádám legénysége. A záró etap elején Turán Simon és Varga Sándor triplájával 40 pontra nőtt a különbség, a debreceni szakvezető már pihentette csapata több kulcsjátékosát, s gyakoroltathatta fiaival a két centeres játékot és a zónát.  Együttese gyakorlatilag végig kézben tartva a játék irányítást, fölényes rajt-cél győzelmet aratott, és a 9. helyért játszhat a folytatásban.

Erdei Ádám: A szünnap alatt felkészültünk ellenfelünkből, legjobbjukat, a torna gólkirály jelöltjét megfogtuk, így a portugálok nem is tudtak igazán lendületbe jönni. Bár sok tiszta triplát kihagytunk, és időnként akadozott a játék a zóna ellen, összességében azért szépen járt a labda és csak bedobtunk tizennégy triplát. Próbáljuk a kilencedik helyet megszerezni.

Fotó: Práczki Péter