A Budapesti Egyetemi Atlétikai Club 2023-ban ünnepli alapításának 125. évfordulóját. A BEAC-125 emlékévben számos eseménnyel, programmal készül az egyesület, amelynek egyik kiemelt állomásaként szeptember 20-án egy sporttörténeti kiállítás megnyitója mellett emléktáblát állítottak Pluhár Istvánnak, a magyar rádiózás első sportriporterének.

A BEAC 125 évvel ezelőtt, 1898. november 5-én, báró Eötvös Loránd elnökletével alakult meg az ELTE (akkori nevén Budapesti Tudományegyetem) hallgatóinak és oktatóinak kezdeményezésére. A BEAC a kezdetektől fogva úttörő szerepet töltött be a magyar sportéletben. A 20. század elején az egyesület a magyar sport fejlődésének egyik fontos szereplőjévé vált és azóta is megszakítás nélkül működik. Az 1898-as alapításra emlékezve idén, a „BEAC-125” emlékévben változatos ünnepi eseményekkel és kulturális programokkal eleveníti fel patinás történetét a BEAC.

2023. szeptember 20-án, az Egyetemi Sport Nemzetközi Napján, ünnepi eseménysorozat részeként, Újbuda Önkormányzata és a HM Sportért Felelős Államtitkársága támogatásának, valamint a Nagy Béla Program és az ELTE közreműködésének köszönhetően emléktáblát állítottak Pluhár Istvánnak. A tábla méltó módon emlékezik meg korábbi válogatott labdarúgónkról, hazánk első rádiós sportriporteréről a 11. kerületi ELTE-BEAC Pluhár István Labdarúgópálya újonnan átadott öltözőépületének homlokzatán. A Magyar Rádió sportriportereként jellegzetes, ellenállhatatlan közvetítéseivel rengeteg rajongót szerzett a magyar sportnak. Ő volt az első magyar rádióriporter, aki élőben közvetíthetett olimpiáról, így egy ország szurkolhatott együtt az 1936-os berlini olimpia 10 magyar aranyat szerző sportolóinak, köztük Csik Ferencnek, a BEAC úszó bajnokának.

 

 

Az MLSZ támogatásával nemrég átadott öltözőépületben emellett egy látványos sporttörténeti kiállítás nyílt, A magyar Oxford: 125 éves a BEAC labdarúgócsapata címmel, melynek célja, hogy a mai fiatal sportolóknak, a labdarúgás és sportok iránt érdeklődőknek bemutassa a Labdarúgó Szakosztály 125 éves történetét; az MLSZ alapításától, a stadion építések, világháborúk, rendszerváltások, illetve az első osztályban való szereplések történetein keresztül, a válogatott játékosok és edzők pályafutásainak ismertetésével. A BEAC azon klubok közé kíván tartozni, akik büszkék történelmükre és ezért tesznek is az emlékek és a hagyományok megőrzése érdekében.

 

A kiállítás mellett kialakításra került a pályát használó játékosok számára egy ingyenesen elérhető klubkönyvtár. A pályát használó ifjúsági-utánpótlás sportolók, egyetemisták, de az öregfiúk, old boy, veterán sportolók számára is érdekes olvasmányokat találhatnak karnyújtásnyi távolságra. Könyveket ajánlott fel többek között Holczer Ádám, magyar bajnok labdarúgó kapus, az ELTE Egyetemi Könyvtár, az MSÚSZ, az FTC, az MLSZ, a Magyar Paralimpiai Bizottság, a Magyar Olimpiai Akadémia, a GABÓ Kiadó, Inverz Média, Magvető, Jaffa Kiadó, Válasz Könyvek

Az eseményen Dr. Scheuer Gyula, a házigazda ELTE kancellárja kiemelte, hogy „bár vannak egyetemek, akik szerencsésebbek sportlétesítmények tekintetében, ugyanakkor az MLSZ és az MKOSZ közreműködésével folyamatosan újulnak meg az ELTE sportlétesítményei, amelynek köszönhetően az egyetem sportélete nagyon komoly megújuláson mehet át.

Dr. László Imre, Újbuda polgármestere szerint „az emberiséget az örökkévalóság és a halhatatlanság mindig is komolyan foglalkoztatta. Ezért külön öröm, hogy Újbuda Önkormányzata az emléktábla támogatásával hozzájárulhat ahhoz, hogy egy olyan sportolónak és sportriporternek állít emléket a klub, aki intézménye volt a sportnak.”

Az emléktábla állítását a Nagy Béla Program is támogatta, amelynek kapcsán Dr. Szöllősi György, a Magyar Sportújságírók Szövetsége köszönetét fejezte ki a klub felé, hogy nem csak a pálya viseli mostantól Pluhár István, az első rádiós sportriporter nevét, de egy méltó emléktábla is helyet kaphatott itt, az egykori Gamma-pályán, amelyre a sportinfrastruktúra-fejlesztéseknek köszönhetően rá sem lehet ismerni.

Sipos Jenő, az MLSZ szóvivője úgy érzi, hogy „szinte hazajön, amikor a Pluhár-pályára érkezik, hiszen az MLSZ Öregfiúk Válogatott itt játssza mérkőzéseit.” A megvalósult klubkönyvtár kapcsán kiemelte, hogy milyen fontos ötlet valósult meg és nem véletlenül itt, egy egyetemi sportklub pályáján, ahol a test és az elme összekapcsolódik.

Prof. Dr. Hamar Imre, a BEAC elnöke felelevenítette, hogy amikor egy futball-világhatalomban, Portugáliában járt, szinte minden TV-csatornán a foci volt a téma. Megdöbbentette az a tisztelet és az a kiemelt figyelem, amivel ezt a sportágat kezelték. Reméli, hogy a mai esemény is egy szép állomása annak az útnak, hogy a labdarúgásnak is olyan megítélése legyen hazánkban, mint a világ többi részén.

Az emlékév keretében a következő ünnepi esemény a 2021-ben kiadott Én is BEAC-os vagyok c. interjúkötet folytatásának bemutatója lesz, amelyben ikonikus közszereplők és sportolók beszélnek pályájukról, sikereikről, az egyetemi sportklubnál eltöltött éveiről és azok meghatározó voltáról. A könyvbemutatóra a 2023. november 7-i ünnepi küldöttgyűlésen kerül sor az ELTE ÁJK Aula Magna termében, ahol emellett díjak átadására és ünnepi műsorra is számíthatnak a résztvevők.

Forrás: beac.hu

Fotók: Simó Szabolcs (BEAC)

További hírek