A korábbi élénk egyetemi teniszélet újraindítása volt a célja az I. Széchenyi Egyetemi Tenisz Kupának. A MEFS főtitkára szerint a felsőoktatási sportok rendszerében a tenisznek is ott helye.

 

Gy. Szabó Csilla írása (tenisz-palya.hu/MTSZ) * A vártnál nagyobb érdeklődés kísérte az MTSZ, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS) és a Budapesti Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (BEFS) által a hétvégén megrendezett I. Széchenyi Egyetemi Tenisz Kupát. A Nemzeti Edzésközpontban két nap alatt közel százötven induló mérte össze tudását. Az amatőrök és a profik mellett az oktatók is pályára léptek, az MEFS főtitkára, Juhász Péter szerint ugyanis a sportág nemcsak a hallgatók, de a tanárok körében is népszerű. Igaz, ennek felismeréséhez saját útját kellett bejárnia.

− Amikor a sportszövetség operatív vezetésébe kerültem az első kérdésem a teniszre vonatkozott, amire azt a választ kaptam, hogy 2018-ban, hét résztvevővel rendezték az utolsó országos bajnokságot, az egyetemisták körében tehát nincs igény a sportágra – beszélt a Széchenyi Kupa szándékának születéséről Juhász Péter, aki nem tudott belenyugodni a válaszba. – Az ismerkedés során személyesen beszélgettem az egyetemek vezetőivel, akik próbálták kiemelni a sporthoz fűződő jó kapcsolatukat. A hosszútávfutás és a labdarúgás mellett feltűnően sokan jelezték, hogy szabadidejükben leginkább teniszeznek. Ha csak az általam megkeresett tíz-húsz felsővezetőt veszem figyelembe, akkor az ő arányukból egyértelműen következik, hogy az oktatók jelentős része is ezt a sportágat űzi. A Széchenyi Kupa innen fakadt, szerettük volna látni, hogy mekkora a tényleges érdeklődés? Örömmel tapasztaltuk, hogy óriási, éppen ezért már határozottan körvonalazódik a folytatás is.

 

A torna páros érmesei

 

Juhász Péter szerint a hétvégi torna folytatásaként 2022-ben újjászervezik az országos bajnokságot, amelynek a tervek szerint Miskolc ad majd otthont, majd egy évvel később Debrecen, 2024-ben pedig az európai egyetemi játékok magyarországi programjában szerepel majd a tenisz. A távlati célok között tehát ezért nemcsak a hallgatók közötti népszerűsítés szerepel, de az Európa-bajnokságként is jellemezhető 2024-es miskolci világeseményre is méltóképpen szeretnék felkészíteni az indulókat.

− Körülbelül négyezer sportoló vesz részt az általunk negyven sportágban kiírt hazai egyetemi bajnokságokban – ismerteti a jelenlegi magyarországi helyzetet a főtitkár, aki nem titkolja, hogy a következő években ezt a számot szeretnék megduplázni, vagy akár triplázni. – Tény, hogy sokan nem ismerik a rendelkezésükre álló lehetőségeket, s amikor tizennyolc évesen inkább a tanulást választják egy bizonytalan nemzetközi karrier helyett, akkor nem is tudnak az egyetemi sportolás lehetőségéről. Ezen szeretnénk mi javítani, s a tenisz az egyik olyan sportág, amelyben kifejezetten nagy jövőt látunk. Ez a torna bizonyította, hogy a mi rendszerünkben is van létjogosultsága a sportágnak.

 

Férfi amatőr verseny érmesei

 

A torna versenyigazgatója, Szamos Gergő, maga is a hazai versenytenisz résztvevője, bár őt az egyetemi sporthoz is erős szálak fűzik. Nem is olyan régen, még a BME-MAFC teniszszakosztályánál dolgozott Pákai Norbert mellett, így közvetlen tapasztalatokat szerezhetett a felsőoktatásban tanulók sportolói szokásairól.

− Már akkor nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk, hiszen a hétköznap délutáni csoportos edzésekre gyorsan összejött húsz-harminc diák, akik heti rendszerességgel, akár többször is jöttek a gyakorlásokra – idézte fel a pár évvel ezelőtti tapasztalatait Szamos Gergő, aki a torna megrendezése előtt nem tudta, mire számítson, jóllehet budapesti szinten már több hasonló viadal lebonyolításában vett részt. – A tornára jelentkezők nagy száma, és a klubban korábban látottak alapján most úgy gondolom, ha van lehetőségük, akkor a hallgatók igenis élnek vele. Nagyon jó reklám a sportág számára, hogy a hazai top százból többen is eljöttek, a profik között sok ismerőst köszönhettünk, akik a viadal színvonalát is emelték. Nagy munka volt a szervezés, de nem bántuk meg, s nagyon bízom benne, hogy ez csak az első lépés volt egy színes és aktív egyetemi teniszélet felé.

S hogy kik voltak azok az MTSZ felnőtt ranglistáján is előkelő pozícióban lévő, korábban a korosztályos válogatottakat megjáró, ismerős arcok? Például Szappanos Márton, aki az utánpótlás-mezőnyben rendre az első ötben végzett, felnőttként a hatodik helyezés volt a legjobb rangsora és 18 éves korára már az első ATP-pontját is megszerezte. A Semmelweis Egyetem fogorvosi tanszékének hallgatója mégsem a profi pályafutást választotta.

− Valkusz Máté, Piros Zsombor, Marozsán Fábián kortársa vagyok, úgyhogy már a hazai mezőnyben sem volt könnyű dolgom, a nagykorúság küszöbén ezért a családommal közösen végül a biztosabbnak tűnő út mellett döntöttem – magyarázta a négy évvel ezelőtti történéséket a hazai férfi ranglistán jelenleg 33. helyen álló Szappanos Márton, a Kőszegi SE szuperligás csapatának tagja. – Szerintem a tenisz összetettebb dolog, mint az egyetem, ha leülök és megtanulom, amit kell, akkor kézzelfogható az eredmény. A pályán ezzel szemben a világon mindössze száz ember van, aki kiemelkedően jól keres és fényesen megél abból, amit csinál. Nyilván a mögöttük következők is boldogulnak valahogy, de azért az nagyon nagy lutri. Egy teniszkarrier vagy bejön, vagy nem. Senki nem lehet biztos benne, a tanulásban ezzel szemben nincs kockázat. Az érettségi évében nagyon rákapcsoltam, s mivel előtte sem voltam rossz tanuló, összejött az az egyetem, ahová menni szerettem volna.

Persze Szappanos Márton is profi karrierről álmodott juniorként, ezért nem tud és nem is akar a sportágtól véglegesen elszakadni. A szíve mélyén ráadásul további tervei is vannak, amely egy Universiade-részvételben csúcsosodhatna ki. S bár a vizsgaidőszakok idején jóval kevesebb időt tölt a teniszpályán, mint amennyit szeretne, a nyári szezonban igyekszik bepótolni az évközben tanulásra fordított időt. A lehetőségeihez képest ugyanis továbbra is a legmagasabb szinten szeretne játszani.

 

Egyetemi profi kategóriai érmesei

 

A torna elsőszámú kiemeltje, Balogh Bálint a november 1-jei hazai férfi felnőtt ranglistán a 28. helyet foglalta el, s végül egyesben és párosban egyaránt a második helyen végzett. S bár győzelmi szándékkal érkezett, a felkészülését nemcsak a tanulás, de a koronavírus-járvány is megzavarta. S noha néhány napos lázzal átvészelte a betegséget, az erőnléte messze nem volt tökéletes. Mégis fontos volt számára az indulás, hiszen a sportágtól egyetemistaként sem tud elszakadni.

− Tényleg nehéz összeegyeztetni a tanulást és a sportot, de gyakorlatilag három-négy éves korom óta folyamatosan a pályán vagyok, apukám volt az első edzőm, a tenisz egyfajta családi örökség a számomra – mondta Balogh Bálint, az ELTE jogi karának hallgatója, a Siófoki Spartacus SE játékosa. – Ezért nekem tényleg fontos, hogy amíg lehet, mind a kettőt magas szinten műveljem. Természetesen szerettem volna profi lenni, hiszen a korosztályos válogatottnak meghívott tagja voltam, a legjobb tíz körüli helyezésemmel, de a realitás az iskola felé irányított. Szerintem a sport és a tanulás kifejezetten segíti egymást, egy nehéz nap után a legjobb dolog, ha este egy jót tudunk teniszezni. De ez fordítva is igaz, amikor nagyon sokat beleteszünk az edzésekbe, akkor az iskola tud tökéletesen kikapcsolni.

A Pasarét TK játékosa, Pethes Ambrus, a Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakán tanul és Bálinthoz hasonlóan kifejezetten előnynek tartja a rendszeres edzéseket, igaz kicsit más szemszögből, mint a siófoki játékos.

− Nagyon sokszor tapasztalom, hogy azok a társaim, akik nem sportoltak, korábban elfáradnak, kevésbé produktívak, nem használják úgy ki az adódó lehetőségeket, mint mi, miközben a versenyzőknek azonnal beugrik egy megoldási lehetőség és a kudarcokat is jobban viseljük – véli a 21 éves egyetemista, aki szintén családi indíttatás révén fogott először ütőt a kezébe. – Apukám is teniszezett, bátyám is, én nyolcéves korom óta játszom. De a tanulás is fontos volt, a folyamatos fejlődést mindkét területen elvárták tőlem. Szerencsés vagyok, mert tizenegyéves koromban létrejött egy három edzőből és öt-hat játékosból álló csapat, akikkel, ha nem is naponta, de hetente még mindig együtt gyakorlok. Középiskolás koromban egy évet töltöttem Spanyolországban, s ekkor dőlt el, hogy inkább a tanulást fogom választani. Bár nálunk is felmerült egy amerikai ösztöndíj lehetősége, végül ez a külföldi egy év arról győzött meg, hogy inkább itthon akarok élni. Harmadéves vagyok jelenleg, és igyekszem úgy irányítani a mindennapjaimat, hogy se a tanulás, se a tenisz ne lássa kárát. A kettő harmóniája biztosítja a teljességet az életemben.

 

I. Széchenyi Egyetemi Tenisz Kupa eredményei:

Férfiak
Amatőr. Döntő: Cseh Márk – Schaffer Tamás 6:1. 3. helyezettek: Majerusz Ádám és Földesi Máté
Profi. Döntő: Juhos Tibor – Balogh Bálint 6:3. 3. helyezettek: Fenyősi Zoltán és Árvay Dániel
Páros. Döntő: Juhos Tibor, Grunner Benedek – Páll Marcell, Balogh Bálint 7:5
Tanár  
-40: Döntő: Bellér Gábor – Korda Dávid Ádám 6:1
40+: Döntő: Szilvásy György Péter – Sákovics Péter 6:4
55+: Döntő: Dobosi Csaba – Kincses Gábor 6:4
Páros. Döntő: Varga Emil, Bellér Gábor – Herszényi László, Ágoston Péter 6:2

Nők.
Amatőr. 
Döntő: Harcsár Imola – Tóth Gréta 6:0. 3. helyezettek: Mezei Jázmin és Móré Katalin
Profi. Döntő: Szabó Laura – Buczkó Emma 7:5. 3. helyezettek: Keresztes Paloma és Salamon Eszter
Páros. Döntő: Keresztes Paloma, Lukács Vanda – Stefanics Réka, Buczkó Emma 6:0
Tanár. Döntő: Varga Beáta – Bágyi Kinga 6:4. 3. helyezettek: Sótonyiné Hrehuss Lulu és Nagyné Boda Andrea

 

Végeredmények:

Férfi hallgatói

Férfi oktatói

Női

Forrás (szöveg és a bejegyzés fotói): tenisz-palya.hu

 

További hírek