Az Európai Egyetemi Sportszövetség inspiráló online konferenciát szervezett március 1-jén „Női vezetők és példaképek” címmel, ahol Ančić-Valkai Ágnes, a MEFS nemzetközi kapcsolatok igazgatója is meghívott előadóként szerepelt.

Az eseményre több mint százan regisztráltak, amelyre három kiemelkedő karriert befutó női előadó fogadta el a meghívást, megosztva személyes tapasztalatait arról, hogy hogyan tudnak példaképként viselkedni és a nőket és fiatal lányokat sportolásra ösztönözni, legyen szó szabadidős tevékenységről vagy akár potenciális szakmai karrierről.

Az EUSA elnök, Adam Roczek köszöntőjében kihangsúlyozta a nemek közötti egyenlőség fontosságát és azt is kiemelte, hogy az EUSA különböző szinteken ennek megvalósítása érdekében számos intézkedést vezetett be, mint például az EUSA versenyeken a női sportolók részvételi arányának növelését, illetve további célként tűzték ki, hogy edzői és sportvezetői szinten is minél több nő vállaljon szerepet és kapjon lehetőséget.

A vitaindító beszédet Dame Sarah Springman professzor, az Oxfordi Egyetem St Hilda’s College igazgatója tartotta, bemutatva karrierjét, valamint azokat a kihívásokat, amelyekkel sikeres sportolói, akadémikusi és sportadminisztrátori pályafutása során meg kellett küzdenie. Springman professzor példákat hozott a nőkkel szembeni egyenlő bánásmód fontosságára a sportban és a tudományos világban egyaránt. Személyes történeteket is megosztott a résztvevőkkel arról, hogy mennyire fontos a nagyszerű szellemiség és a vezetés kombinációja a változás eléréséhez. Felhívta a figyelmet arra, hogy a nők teljesítményét akkor lehet fokozni, ha biztonságos teret és esélyegyenlőséget biztosítanak számukra, hogy megmutassák képességeiket és nagyszerű munkájukat.

A virtuális színpadon a második felszólaló Andreja Leskovšek McQuarrie, a Radomlje Women’s Football Club elnöke és számos multisportesemény szervezője volt. McQuarrie bemutatta karrierútját, rámutatva arra, hogy miért kulcsfontosságú bizonyos lépések megtétele, függetlenül attól, hogy mennyire kényelmetlenek lehetnek a vezetői pozíciók betöltésekor és a sportági karrier építésekor. Számos példát hozott fel sportolói, majd multisportesemények szervezőjeként szakmai pályafutásából, bemutatva azt a munkát, melyet annak érdekében végzett, hogy bebizonyítsa, a nők képességeiknek támogatásával milyen kimagasló eredményeket lehet elérni. A Radomlje Női Labdarúgó Klub elnöki posztján végzett feladatokat az egyik legnagyobb eredményének tekinti, mert a klub döntéshozói pozícióiban sok nő vesz részt, ami újabb lépést jelent a nők jobb sportolási esélyeinek megteremtésében.

Ančić-Valkai Ágnes a MEFS nemzetközi kapcsolatok igazgatója bemutatta fiatal korától kezdve tudatos sportpályafutását, majd azokat a kihívásokat, amelyekkel a női sportolók szembesülnek sportkarrierjük befejezése után, valamint arról is beszélt, hogy ez hogyan erősítheti meg őket abban, hogy vezetőkké váljanak és folytassák szakmai karrierjük építését. Példákon keresztül illusztrálta az is, hogy a MEFS milyen módon segíti a nők jelenlétét, érvényesülését az egyetemi sportban, mit tesz annak érdekében, hogy sportolóként, majd sportvezetőként is lehetőséghez jussanak, érvényesülni tudjanak. Példájában említette, hogy a FISU Hallgatói Világfórumra az egyetemi sport nagykövetek közül három női hallgatót küldött ki a MEFS, vagy azt, hogy számos MEFOB-on a nők is egyre több helyen kapnak indulási lehetőségét, ilyen sportág például a vízilabda.

Valkai Ágnes a női vízilabda akadémiáján végzett munkáján keresztül segíti a fiatal sportoló lányokat és női edzőket, mivel úgy gondolja, hogy a sportirányítás csapatmunka, és a különböző helyről és módon érkező inputok és megközelítések közösen segítenek a szemléletformálásban, mely minden női vezető és példakép közös feladata.

A webinárt a moderátor, Lorenz Ursprung úr beszéde zárta, amelyben köszönetet mondott az előadóknak, minden résztvevőnek és az eseményt szervező EUSA Esélyegyenlőségi Bizottságának.

További hírek