Két rangadót is rendeztek a héten a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság férfi keleti csoportjában – mind a kettőn vendég győzelem született.  A DEAC remek második negyedével Nyíregyházán, a Miskolc pedig szünet utáni pontosabb játékával a BME-MAFC otthonában diadalmaskodott. A Közgáz biztosan verte a DMSE csapatát, a Szeged pedig a Ludovika otthonában aratott fölényes győzelmet. A nyugati csoportban a tartalékos TF egy extra egyéni teljesítmény, Laman  Richárd 50 (!) pontja – benne 11 tripla – révén verte a szintén tartalékos SMAFC-ot. Hosszú idő után állt fel legerősebb összetételében a címvédő Mosonmagyaróvár – győzött is az ELTE-BEAC otthonában. A SzoESE simán verte a PEAC-ot, a Semmelweis Egyetem együttese pedig Veszprémben diadalmaskodott.

Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfiak.

Keleti csoport, 12. forduló

Közgáz – DMSE 102-53 (31-13, 24-11, 31-15, 16-14)
Budapest, Kinizsi u., 30 néző. V.: Czupi, Bagi,

Közgáz: Papp D. 8/3, Kiss B. 5/3, PFANDLER 10/6, BARTHA 16, KOMMA 20. Csere: FÓTI 10, ÚR 12, Jenei 9/3, Csepregi 2, CSIKÓS 10. Edző: Vladár Csaba.

cof

DMSE: Soliman 13/3, Nádasi 4, Mloch 2, CSIRPÁK 16/3, UDUIOSE 18. Csere: Halász, Szilágyi. Edző: Kovács István.

Bartha Ákos gyors 7 ponttal adott alaphangot a találkozónak, majd a végül 16 pontos, 12 lepattanós dupla-duplát elérő Csirpák Patrik ügyes, eredményes játékával kiegyenlítetté tette a játékot a debreceni legénység. A negyed vége ismét a hazai gárdáé volt. A folytatásban hasonló volt a játék képe, a több újoncot is felvonultató Közgáz – elsősorban a két dupla-duplát elérő játékosa, Komma László (20 pont, 10 lepattanó) és az egyik “debütáns”, a nagy mezőnymunkát végző Pfandler Bence (10 pont, 13 lepattanó) vezetésével fölényben játszott, de a nigériai és egyiptomi orvostan hallgatót is felvonultató DMSE csapatának, főleg előbbi, a 18 ponttal, 12 lepattanóval szintén dupla-duplát elérő, s a találkozót két fölöttébb mutatós zsákolással lezáró  Daniel Uduoise révén akadtak ügyes, szép megmozdulásai.

Vladár Csaba: Köszönjük a játékot a tartalékosan érkező, de lelkes medikus csapatnak. Nálunk – részben kényszerből, beteg és Erasmus program keretében külföldön tanuló játékosaink miatt – új csapat építése zajlik, örülök, hogy sikerült egy jó mérkőzést játszani, további sok sikert kívánok a DMSE csapatának.

Kovács István: Jó hangulatú, sportszerű mérkőzés volt. Szeretném megköszönni azoknak a játékosainknak, akik eljöttek, hogy egyrészt el tudtak jönni, másrészt pedig amennyire erejükből telt, ebben a felforgatott összetételben küzdöttek a csapatért. Gratulálok a Közgáznak a győzelemhez, a különbség teljesen reális, sőt még kicsit ránk nézve hízelgő.

Statisztika

Ludovika SE – Szegedi RSC 57-102 (18-26, 14-20, 9-23, 16-33)
Budapest, Ludovika Aréna, 20 néző. V.: Sentényi, Kozma.

Ludovika SE: PILINSZKI 18, HUTÁS 20/3, Pálvölgyi 5/3, Tóth M. 9, Darvas. Csere: Lőrincz D.. 2, Korcsik, Tóth Á. 3. Edző: Mészáros István.

Szegedi RSC: KAMENIK 17/3, BELLA 26/9, Tráser M. 4, Tráser N. 6, LŐRINCZ B. 16. Csere: SZABÓ A. 9/3, SAJGÓ 13/3, CSERVÁK 7, Balog 4. Edző: Mike János.

Mindkét csapat frissen, pörgősen kezdte a mérkőzést, a szegediek rutinjuknál fogva azért végig uralták az első félidőt, de a Ludovika SE csapata is jól tartotta magát. A második félidőben aztán kiütköztek a budapestiek hibái, egyre fáradtabbak lettek, és elég korán elvesztették kipontozódás miatt egyik legjobbjukat, Pilinszki Mátét. A Szeged egyenletesen jót nyújtott végig, kiemelkedő volt Bella Ádám 26 pontja, közte három tripla, 100%-os büntetőzése (9/9) és nyolc kiharcolt faultja, valamint Lőrincz Bálint 16 pontos, 14 lepattanós dupla-duplája. A végére papírforma eredmény született,  a látottak alapján mindkét csapat elégedett lehetett.

Mészáros István: Iskolai elfoglaltságok és betegség miatt még a szokásosnál is hiányosabb volt a keret, akik viszont itt voltak, jól teljesítettek. Mi abszolút amatőr csapat vagyunk, igyekszünk lépést tartani a többiekkel, több-kevesebb sikerrel. Gratulálok a Szeged csapatának, képzett, kulturált kosárlabdát játszanak.

Mike János: Gratulálok a csapatomnak, hogy az utazás után, a késői időpont ellenére maximálisan odatették magukat, magabiztos győzelmet arattunk. Egyben gratulálok az ellenfélnek is a lelkes, és sportszerű játékért.

Statisztika

Nyíregyházi Egyetemi SE – DEAC 78-100 (25-27, 11-27, 17-23, 25-21)
Nyíregyháza, Nyíregyházi Egyetem Sportcsarnok, 50 néző. V.: Horányi, Pál

Nyíregyházi ESE: , Szilasi 5/3, Vida 14/6, TISZA 8,  Verba 7, SKORCOV 16. Csere: BÍRÓ 24/6, Bolden 2, Mokánszki 2. Edző: Bus Iván.

DEAC: POLLÁK 18/9, Sipos 8/6, SÓLYOM 12/6, SZEKERES 21/12, GÁSPÁR 14. Csere: VELKEY 10/6, FÁBIÁN 13, Fülöp 2, Czermann 2. Edző: Nagy Lajos.

Nagy lendülettel kezdték a csapatok a mérkőzést, mindkét csapat igen jó dobóformával indított, s ebből egy parádés első negyed alakult ki.  A második szakaszban a hazaiak játékát nagyon sok hiba, eladott labda jellemezte  és dobásaik többsége is pontatlan volt. Ebben a szakaszban a DEAC  sokkal koncentráltabb, pontosabb játékával, egységes csapatmunkájával “döntő csapást” mért a nyíregyházi együttesre. A második félidő kiegyenlített, időnként látványos játékot hozott, remek második negyedével biztosan győzött az összesen 13 triplát szerző vendég együttes.

Bus Iván: Gratulálok a saját fiaimnak és a debreceni csapatnak is. Úgy gondolom, hogy felvettük a versenyt a Debrecennel és szeretnénk megszerezni a negyedik helyet.

Nagy Lajos: Köszönöm a nyíregyháziaknak, hogy sportszerűen hozzájárultak a mérkőzésidőpont módosításához. Gratulálok mindkét csapatnak, jó iramú mérkőzést játszottunk, jobb dobószázalékunknak köszönhetően tudtuk megszerezni a győzelmet.

Statisztika

9. fordulóból halasztott mérkőzés:

BME-MAFC- Miskolci Egyetem 70-81 (20-18, 14-15, 18-25, 18-23)
Budapest, Tüskecsarnok, 40 néző, V.: Kaposi, Molnár.

BME-MAFC: Svéda 4, Láng-Miticzky 8/6, Bór 4/3, ROZS 22/3, SZÁNTÓ 12. Csere: Koflanovics 10/6, Pásztor 4, Baranyi 6, Horváth Cs., Horváth M., Rados. Edző: Weisz-Tiba Klára.

MEAFC: Sándor 10/6, KOZÁK M. 23/9, Kozák B. 11/3, Bíró 1, RAGÁLYI 20/12. Csere: ASSZÚ 10, Orliczki 2, Szőke 2, Nyíri 2, Taskó, Molnár. Edző: Béres Dávid.

Mindkét csapat idegesen kezdett a rangadón, legalább két percet kellett várni az első kosárra. Miskolci szempontból indult jobban a pontgyártás, a vendégek gyorsan össze is hoztak egy 7-0-s rohamot. A hazaiak edzője rögtön időt kért, hogy rendet tegyen a fejekben. Ez sikerült, ugyanis pár perc alatt 11-12-re módosult az állás. Szántó Levente (12 pont, 16 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 5 blokk) tarthatatlan volt, és a védőpalánk alatt is gyakorlatilag “beterítette” a légteret. Ekkor a vendégcsapat mesterének kellett rendet tennie saját csapata “háza táján”. Az újabb időkérés következett után fej-fej mellett haladtak a csapatok egy kifejezetten színvonalas negyedet produkálva. A negyed végén Rozs Máté (22/3 pont, 13 lepattanó, 6 kiharcolt fault) szemfüles lepattanózásának, és kosarának köszönhetően a budapestiek két pontos vezetésével térhettek pihenőre a csapatok. A második negyed parádés BME játékkal indult. Betalált Bór és Láng-Miticzky, illetve Pásztor szenzációs energiával érkezett a kispadról. 13 pontos hazai vezetés alakult ki. Ekkor újabb miskolci időkérés után védekezést váltott a vendégcsapat. Ezzel kisebb zavart okozott, majd Kozák Márton (23/9 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz) vezetésével két perc alatt felzárkózott a borsodi együttes, így egy pontos hazai vezetéssel ért véget az első félidő. A harmadik negyedben Kozák Bertalan (11/3 pont, 4 lepattanó), és Ragályi Levente (20/12 pont, 11 lepattanó) vette hátára a miskolci egyetemistákat, Rozs, és Koflanovics (10/6 pont, 3 szerzett labda) révén talált csatlakozást. Ebben a szakaszban nagyon sok ziccert hibázott a BME, így szépen lassan kezdett ellépni a Miskolc. Az utolsó negyedben a vendégek rendre megtalálták a rést a BME-MAFC védelmén, és demoralizáló kosarakat szereztek, míg a műszakisok sorozatosan hagyták ki a legkönnyebbnek látszó ziccereket is. Kozák M. nem kegyelmezett, vagy ő dobott, vagy társait hozta helyzetbe jó passzokkal. Folyamatosan nőtt a különbség a két csapat közt. A BME-seknek még maradt annyi erejük az utolsó percre, hogy szépítsenek kicsit az eredményen, de a vendég győzelem ekkor már nem volt veszélyben.

Weisz-Tiba Klára: Sajnos úgy érzem több volt ebben a meccsben. A srácok nagyon igyekeztek, mindent megcsináltak, amit kértem. De egy ilyen erős csapat ellen nem hagyhatunk ki ennyi ziccert. Azt hiszem a 28/81-es dobóteljesítménynél nincs miről beszélni. Gratulálok a Miskolcnak, a döntőben is szeretnénk velük találkozni.

Béres Dávid: Egy jó meccsen vertünk meg egy erős BME-t. A harmadik negyed végéig teljesen fej-fej mellett haladtunk, és nyitott volt a küzdelem. Aztán ritmust tudtunk váltani, így nyertünk.

Statisztika

Halasztott mérkőzés:
Eszterházy SC—Miskolci-Egyetem. 03.23

Nyugati csoport, 10. forduló:

ELTE BEAC – Mosonmagyaróvár Széchenyi Egyetem 74-89 (15-29, 19-25, 15-21, 25-14)
Budapest, Tüskecsarnok, zárt kapuk mögött. V.: Rózsavölgyi, Hartai.

ELTE BEAC: TÍMÁR 16/3, Somosi 1, TÓTH M. 14, Morauvszki 6, Szabó 8/6. Csere: BORSOS 12/6, Réti 3, Gyapjas 5/3,Igonda 2, Harsányi 4, Kis 3/3, Molnár. Edző: Csányi Zoltán.

Mosonmagyaróvár Széchenyi Egyetem: Kámán B. 10/6, GEIGER 16/9, BAKON  19/9,  KÁMÁN  K. 14, HÁGEN 16. Csere: Gosztola 4, Friedl 3, Szabó 3, Karsai 2, Jakab, Gergácz 2, Vass. Edző: Laky Tibor.

Tulajdonképpen az NB I B Zöld csoportjában játszó játékosok játszottak az NB II középcsoportjában játszó játékosok ellen. Ez a különbség az első negyedben elsősorban a játék gyorsaságában, pontosságában, összeszokottságban mutatkozott meg a mosonmagyaróvári fiatalok javára. A folytatásban a budapesti egyetemisták próbálkoztak lépést tartani ellenfelükkel, de minden kísérletükre volt válaszuk az ellenfelüknek, ennek megfelelően hamar, gyakorlatilag már az első negyedben eldőltek a lényeges kérdések, a címvédő Mosonmagyaróvár – amelyből Kámán Kristóf 14 pontos, 11 lepattanós dupla-duplával zárta a találkozót – magabiztos győzelmet aratott a feladathoz a 2. negyedtő “felnövő” ELTE-BEAC ellen.

Csányi Zoltán: Sajnos nem tudtuk felvenni a gyorsan és pontosan játszó mosonmagyaróvári egyetemisták ritmusát. Próbálkoztunk védekezésben különböző variációkkal, de az ehhez szükséges összeszokottság hiánya, mindig megakadályozta, hogy igazán hatékonyak legyünk. Így aztán folyamatosan futottunk ellenfelünk után, sajnos esélyünk sem volt utolérni őket.

Laky Tibor: Gratulálok mindkét csapatnak a mérkőzéshez, elég fizikálisra sikerült mindkét részről. Sikerült teljes kerettel eljönni, végig kézben tartva a mérkőzést lehetett kísérletezni, természetesen örülök a győzelemnek.

Statisztika

SZOESE – PTE-PEAC 97-61 (26-11, 19-19, 25-12, 27-19)
Szombathely, 30 néző. V.: Esztergályos, Antoni.

SZOESE: KISS M. 18/12, HORVÁTH CS. 17/6, Novák 4, Frisnyák 4, SCHVEIGHOFFER 23/6. Csere: Gombkötő 6/3, VICZE 9/3, MONEK 16/12. Edző: Kéri Péter, Mészáros Máté.

PTE-PEAC: SIMON 18, Vad 4, Gergely 7/3, Zalay 3, Griszháber 9/3. Csere: GÉMES 12, Huszka 2, Németh 6. Edző: Moosz Milán.

Mindkét csapat tartalékos kerettel várta a mérkőzést, amit a hazaiak tudtak jobban kihasználni elsősorban a stabil és agresszív védekezésüknek köszönhetően. Öt perc után már 10 pont volt a szombathelyiek előnye így Moosz Milán magához is hívta csapatát. Ennek ellenére ekkor még nem változott a játék képe és tovább növelték előnyüket a hazaiak. A második játékrészben feljavult a PEAC támadójátéka és bár közelebb nem kerültek ellenfelükhöz, de a különbség nem nőtt tovább a nagyszünetig. A fordulás után megint Kéri Péter csapata kezdett jobban, így hamar 20 pont fölé nőtt a hazai gárda előnye, és a lényegi kérdések eldőlni látszottak. A vendégek ekkor többször ziccerben hibáztak míg hazai oldalon egyre hatékonyabban dobtak a triplavonalon túlról is a játékosok. Az utolsó negyedre már csak a végeredmény maradt kérdés, illetve, hogy elérik-e a hazaiak a 100 pontot, ami végül nem sikerült nekik. A SZOESE csapatában Schveighoffer Péter 23 pontja mellé leszedett 8 lepattanót és így 34 VAL index-szel zárta a meccset. Mellette Kiss Mihály 18 ponttal 7-7 lepattanóval és gólpasszal ért el 30 VAL-t. A vendégeknél Simon Márton 18 pontját 7 lepattanóját és 8 kiharcolt faultját (22 VAL) lehet kiemelni.

Kéri Péter: Gratulálok mindkét csapatnak a sportszerű mérkőzéshez. Tartalékosan vártuk a meccset, de a vendégek is így érkeztek. Végig jó ritmusban tudtunk kosárlabdázni. A védekezésünk stabil volt, de támadásban a sok dobott pontunk ellenére voltak rossz vállalásaink. A következő meccseken ezeket szeretnénk kijavítani.

Moosz Milán: Ahogy az idegenbeli mérkőzésekre általában, most is igen tartalékos csapattal érkeztünk. Igyekeztünk a legtöbbet kihozni és méltó ellenfelek lenni.  A fiatal Gémes Levente teljesítménye nagy bizakodásra ad okot. Gratulálok a Szombathelynek és további sok sikert kívánok nekik.

Statisztika

TFSE – SMAFC 95-64 (12-15, 29-13, 31-15, 23-21)
Budapest, Testnevelési Egyetem E-terem, 40 néző. V.: Gaál, Káré.

TFSE: PATAKI 6/6, Váczi 6/6, LAMAN 50/33, Horváth G. 9/6, FÉLIX 16. Csere: SZLÁVIK 8, Tárnai, Velkey. Edző: Boros Zoltán.

SMAFC: HEISZENBERGER 13/6, Hencz 9/3, Hajnal 20/15, Szabó D. 14/6, Kemény 2. Csere: Janzsó 4, Fekete 2. Edző: Farkas Dávid.

Két tartalékos csapat mérkőzésének elején a SMAFC alaposan meglepte a hazaiakat, s hamar 8 pontos előnyt szerzett. A negyed második felében kezdett”ébredezni” a TF, de a nyitó etapot a soproniak nyerték.  A második negyedben a TFSE magára talált, lendületes, pontos játékával és átvette a vezetést a félidőre. Fordulás után a hazaiak az igen jó napot kifogva bátran is vállalkozó Laman Richárd tripláival – aki kiemelkedő 50 pontot dobott a mérkőzésen, 14 lepattanóval  – növelték előnyüket . A negyedik negyedben a SMAFC elsősorban Hajnal Kristóf tripláival kiegyenlítetté tette a játékot, de a két középső negyedben  nagy fölényben játszva egy extra egyéni teljesítményre alapozva biztosan győzött a TF.

Boros Zoltán: Erre a mérkőzésre nem tudott eljönni egy külsős játékosunk sem, viszont a fiúk ennek ellenére nagyon szépen helyt álltak. Gratulálok nekik és a Sopron csapatának is.

Farkas Dávid: Gratulálok a TF-nek a győzelemhez, még így tartalékosan is sokkal nagyobb játékerőt képviseltek, mint mi. Sajnos  több hiányzóval dolgoztunk, akik kötelező iskolai elfoglaltságuk miatt nem tudtak jönni.

Statisztika

Veszprémi Egyetemi SC-Semmelweis Egyetem 48-78 (7-22, 18-22, 18-16, 5-18)
Veszprém, 100 néző. V.: Sebesi, Szőcs.

Veszprémi Egyetem SC: Rózsás 8/6, PIUKOVITS 22/3, REHÁK 13/6, Lőrincz, Slavóczki 4. Csere: Varga M. 1, Szabó B., Kubik, Kátai. Edző: Mérész Csaba.

Semmelweis Egyetem: Schirer 5, Vámosi 4, TÓTH M. 13/3, JANKÓ 12, KIRJÁK 18. Csere: Hajdú 8, MOLNÁR D. 14, Körmöczi 4. Edző: Weisz Miklós.

Kifejezetten jól kezdett a VESC és a vezetést is megszerezte (6-4). Ezt követően azonban a vendégek ügyesen használták ki ellenfelük hibáit és pontosabban is céloztak, így a negyed végére 15 pontos előnyt szereztek. A második játékrészben a Veszprém igyekezett tartani a lépést a fővárosi alakulattal, így csak minimálisan nőtt a differencia (25-44). Fordulás után mindent egy lapra feltéve kosarazott a VESC, Piukovits Olivér és a 13-13 pontos és lepattanós dupla-duplát elérő Rehák Richárd vezérletével sikerült ezt a játékrészt megnyerni (43-60). Az utolsó felvonásban azonban láthatóan elfogyott a Veszprém ereje és lendülete, túl sok labdát adott el és elkapkodta a támadásait. A Semmelweis Egyetem játékosai – elsősorban a két dupla-duplát elérő játékosa, Jankó Árpád (12 pont, 13 lepattanó) és Kirják Gyárfás (18 pont, 15 lepattanó) jóvoltából hatékonyan gyűjtötték be a lepattanókat, és gyors indításokra alapozva végleg eldöntötte a találkozót.

Mérész Csaba: A múlt heti sokkból magunkhoz térve sokkal jobban játszottunk, de még ez is kevés volt, úgyhogy gratulálunk az ellenfelünknek és további sok sikert kívánunk nekik.

Weisz Miklós: Nagyon jó iramú mérkőzést láthatott a kilátogató közönség, látványos kosarakkal. Kicsit ellazsáltuk a védekezést, de összességében elégedett vagyok az eredménnyel. További sok sikert kívánunk a veszprémieknek!