Beindult a “nagyüzem” a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokságban a férfiaknál. A második fordulóban nem kevesebb, mint 5 csapat – DEAC, Miskolc, BME-MAFC, ELTE-BEAC, Mosonmagyaróvár UNI-Győr – jutott 100 pont fölé.

Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfiak, 2. forduló

Keleti csoport:

Debreceni Medikus SE – Nyíregyházi ESE 92-72 (15-21, 22-19, 26-25, 29-7)
Debrecen, OEC tornaterem, 20 néző. V.: Fülöp, Kisházi.

Debreceni Medikus SE:
Zoványi 20/3, Valner 2, Albukai 14, SZIRBUCZ 9, WU 15. Csere: Zaghlol 2, VERES 7, HORAI 6/6, Taghyjev 7/3, MUGAMBA 10. Edző: Kovács István.

Nyíregyházi ESE
: DEMETER 12/9, Bíró Bo. 5, Kabongo 7/3, Bíró BE. 15, VERBA 32/18. Csere: Vámos 1, Bálint. Edző: Vida Zoltán.

Mindkét csapat több hiányzóval, az elmúlt szezonoktól eltérő módon sok új játékossal érkezett a mérkőzésre, és az már a feldobás előtt várható volt, hogy szoros meccset fognak játszani. A kezdeti bizonytalanság után a vendégek rutinosan magukhoz ragadták a kezdeményezést, és pár pontos előnyre tettek szert, elsősorban Verba Szabolcs és a végül 15 pontos, 11 lepattanós dupla-duplát elérő Bíró Benedek kiváló játékával. Hullámzott a mérkőzés, nagyon sok volt a hiba mindkét együttes részéről, és hiába érte utol többször is a hazai csapat a vendégeket, nem sikerült előnyt szerezniük. Verba (32 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz, 6/10 távoli dobás) továbbra is megállíthatatlan volt a támadó oldalon, fantasztikus hármasaival mindig meg tudta akadályozni, hogy a medikusok lendületbe kerüljenek. Wu Jüan Seu (15 pont, 12 lepattanó, 4 gólpassz), valamint a teljes cserepad azonban mindig hozzá tudott tenni a debreceniek játékához, és végül ez is hozta meg a sikert. Az utolsó negyedben ugyanis a Nyíregyháza már nem tudott megújulni, és bár a végére kialakuló 20 pontos különbség nem tükrözi a két csapat közötti valós különbséget, a hazaiak  második győzelmüket is megszerezték.

Kovács István: Nagyon örülök a győzelemnek, sokáig ugyanis nem nekünk állt a zászló ezen a meccsen. Annak külön örülök, hogy Veres Bánk  és Horai Péter ilyen fantasztikus utolsó negyedet produkált, ami elengedhetetlen volt a sikerhez. Ma mindenki hozzá tett valami pluszt az eredményhez. Gratulálok az ellenfélnek, ismét egy nagyon sportszerű ellenfelet sikerült legyőzni.

Vida Zoltán: Gratulálok a hazaiaknak, egy jó mérkőzésen sikerült nyerniük. Az utolsó 2-3 perc kivételével egyenrangú ellenfelek voltunk, azonban a végére elfáradtunk. Örülök, hogy a fiúk a maximumot kihozták magukból, dolgozunk tovább a sikerért.

DEAC – Semmelweis Egyetem 107-47 (20-9, 25-8, 36-8, 26-22)
Debrecen, Oláh Gábor utcai sportcsarnok, 20 néző, V.: Szűcs., Bács.

DEAC:
Kenéz 2, VARGA S. 25/9, Várszegi 7/3, SÓLYOM 11/3 Czermann 8 . Csere: Neuwirth 3/3, OROSI 10/6, Ságodi 3/3, BATA 21/15, Sipos 9/9, Varga B. 8. Edző: Nagy Lajos.

Semmelweis Egyetem:
SZŐKE 29/3, Csipán L. 10, Kovács G. 4/3, Kórodi 4, Tóth. Csere: Körmöczi, Székely, Csipán K. Edző: Weisz Miklós.

A házigazdák Várszegi vezetésével egy 9-0-ás rohammal indították a találkozót, majd a fővárosiak is megkezdték a pontgyártást, azonban a DEAC a végül 25 pontos, 14 lepattanós dupla-duplával záró Varga Sándor révén hamar két számjegyűre kovácsolta a hazai előnyt (20-9). A folytatás is hasonlóképpen alakult, Bata Olivér és Czermann Patrik révén tovább robogott a Debrecen, míg a SOTE Szőke Soma pontjaival próbálta tartani a lépést, a nagyszünetre viszont így is megduplázta fórját a házigazda (45-17). A folytatásban még egy lapáttal rátett az eddigiekre Nagy Lajos gárdája: a fehér-feketék többek között Varga remekelésével gyakorlatilag már a harmadik etapban eldöntötték a találkozót (81-25). A negyedik játékrészre már eldőltek az érdemi kérdések, Szőke kosaraival  igyekezett szépíteni a Semmelweis Egyetem, ám a hajrában Bata és Sólyom Bence megmozdulásai után Varga büntetőivel a száz pontos határt is átlépve végérvényesen lezárták a mérkőzést (107-47). A DEAC így 60 pontos diadallal folytatta az Egyetemi Bajnokság aktuális kiírását hétfő este a cívisvárosban.

Nagy Lajos:
Picit nehezen indult, de örülök neki, hogy egy jó iramú meccset sikerült játszani. Sok sikert kívánok a SOTE csapatának.

Weisz Miklós: A ma bevethető nyolc játékosból hárman is kisebb-nagyobb sérüléssel vállalták a játékot amiért jár a dicséret. Nem vagyunk egy súlycsoportban a DEAC-cal, ennyi sérülttel főleg nem.

Statisztika

BME-MAFC – SZTE-Szegedi RSC 103-64 (22-19, 31-17, 20-12, 30-16)
Budapest, Camugo, 50 néző, V.: Gaál, Szőts.

BME-MAFC: KOFLANOVICS 2, LÁNG-MITICZKY 20, KÓSA 20/6, Horváth, Pásztor 6. Csere: Vargovics 4, Vantal 2, ROZS 10, VAS 18, Géczi 5, TÓTH 10, Molnár 6. Edző: Weisz-Tiba Klára.

SZTE-Szegedi RSC: KLAUSZ 15, Gombás 6, Kovács 9/3, EL-NADER 14/3, Tráser 5. Csere: BARCSIK 15/15. Edző: Gaál Gergő.

A mérkőzést a “műszaki alakulat”  két nehéz-tüzére Láng-Miticzky Dániel (20 pont, 6 lepattanó), és Kósa Gergely (20/6 pont, 2 szerzett labda) találata nyitotta. Egy darabig BME-MAFC fölény érződött, de a szegediek nem adták fel ilyen korán. A válasz hamarosan Klausz Barnabástól (15 pont, 9 lepattanó, 12 eladott labda) érkezett. Az első negyedben nagyrészt neki volt köszönhető a szoros eredmény. A második negyedben csatlakozott társához a vendégektől Barcsik Balázs (15/15 pont), és elsüllyesztett 3 triplát. A hazaiak azonban magasabb sebességfokozatba kapcsoltak, és Láng-Miticzky vezetésével 31 pontos 10 percet repesztettek. Koflanovics Kristóf (2 pont, 12 gólpassz), mint egy karmester irányította társait, és osztogatta a szebbnél szebb asszisztokat, padról érkezve pedig Vas Botond (18 pont, 3 lepattanó, 2 gólpassz) volt eredményes. Kósa utolsó másodperces triplája zárta a félidőt. Fordulás után kicsit nyílt az olló. 2-3 hazai kosár után jött 1-1 vendég találat. Pásztor Mátyás  jelenléte stabilitást adott a BME-MAFC védelmének. A Kósa-Láng-M. duóhoz csatlakozott Tóth Kornél is pontgyártásban. A negyedik negyed műszakis szempontból megint erősre sikerült pontszerzésben, mivel a fáradó vendégeket rendre leindították a sok játékost forgató hazaiak. Mindenki kivette részét a pontgyártásból. A szegedi csapat sokáig állta a sarat. El-Nader Hamza (14/3 pont, 7 kiharcolt fault, 6 eladott labda) vette hátára csapatát a végjátékban, de a BME-MAFC győzelme nem forgott veszélyben.

Weisz-Tiba Klára: Le a kalappal a szegedi csapat előtt, jól bírták a tempónkat. Sokat kell együtt játszanunk, és szépen helyükre fognak kerülni a dolgok.

Gaál Gergő: Gratulálok a BME-MAFC csapatának! Nagyon szimpatikus, és hajtós mérkőzést játszottunk ellenük. Sajnálom, hogy csak 6 emberrel tudtunk megjelenni. Egyetemi elfoglaltságok miatt a csapat fele nem tudott velünk tartani. Remélem a visszavágón kicsit szorosabb mérkőzést tudunk játszani.

Statisztika

Eszterházy SC – Miskolci Egyetem 79-118 (26-22, 23-31, 15-28, 15-37)
Eger, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, 40 néző. V.: Fehérvári, Mezei.

Eszterházy SC: GILSZKI 27/9, POMÁZI  25/12, Kerekes 6/6, Bajusz 9/3. Csere: Kocsis 7, Kátai 3/3, Ficsor 2. Edző: Klepej Roland.

Miskolci Egyetem:
GADUS B. 19/12, Sándor 6/6 , KOZÁK B. 26 ,  GERŐCS 19/3, Ragályi 13. Csere: Szőke 5, Tóth 6, Velkey 5/3, GADUS  F. 13, NYÍRI 6. Edző: Béres Dávid.

Hazai oldalon nem számíthatott sérült két játékosára Rékasi Bojta és Botka Botond személyében Klepej Roland. A remekül kezdő egriek meglepték a Miskolcot az első negyedet meg is nyerték, és bár az egyértelmű esélyes Miskolc a második etapra valamelyest rendezte védekezését,  szünetben  mindössze 4 pont volt a differencia a vendégcsapat javára. Ez leginkább a hazai csapatnak volt hízelgő, hiszen a Miskolci Egyetem gárdájának játékosai egy osztállyal feljebb játszanak. Az első negyedben, hazai oldalon a Gilszki Erik (27 pont, 2 lepattanó, 2 szerzett labda, 22 VAL) Bajusz Ábel duó (9 pont, 3 lepattanó, 1 szerzett labda, 7 VAL) szállította pontokat. Vendégoldalon a Kozák Bertalan (26 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett, 4 gólpassz, 39 VAL) és Gadus Bogdán Olivér (19 pont, 2 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 gólpassz és 22 VAL). A hazai csapat az első negyedben nagyon sok triplát tudott értékesíteni (57 % százalékos mutató). A második negyedben sem változott sokat a játék képe, de egyre több játékos iratkozott föl a pontszerzők közé. Nagyon szép és eredményes támadó játékot láttunk mindkét fél részéről. A hazaiak továbbra is nagy százalékban találtak be a hárompontos vonal mögül, de a vendégcsapat sem hagyta magát, bár ők inkább a belső posztokon, a festék területén domináltak. A második negyed végére tudott csak pár pont előnyt kicsikarni a vendégcsapat. A harmadik negyedben már egy teljesen más Eszterházy SC-t és A Miskolcot láthattak a nézők, a hazai fiúk szinte bent maradtak az öltözőben. Ami az első félidőben, mint védekezésben és támadásban, az most nem jött össze a harmadik negyedben. Ezt kihasználva a miskolci gárda, jelentős előnyt tudott kiharcolni. Jól jellemzi az a statisztikai adat is, hogy a hazai csapat csak a harmadik negyed derekán szerezte az első kosarát szünet után. A harmadik negyed végére sikerült felébredni az Egernek, azonban ez csak az eredmény kozmetikázására adott lehetőséget. A negyedik negyed sem hozott nagy változást az előzőhöz képest, a hazaiak edzőjének már az első perc végén ki kellett kérnie az idejét, majd 3 perccel később a másodikat is. A miskolci gárda lendülete ez után sem tört meg, hiszen minden játékos szerzett pontot a mérkőzés során. Gadus Fábián 13 pontig, Gerőcs Roland Bálint 19 pontig és Ragályi Levente 13 pontig jutott. Hazai oldalon Pomázi Patrik 25 pontig és Kocsis Dániel 7 pontig jutott, itt már nem sikerült minden játékosnak a pontszerzés. Ez után már jól érzékelhető volt, hogy ki nyeri a találkozót a kérdés már csak az volt, hogy mennyivel.

Klepej Roland: Jól kezdtük a mérkőzést, volt ritmusa a támadásunknak, és a védekezés is hellyel közzel működött. A második negyedben már sajnos több üres dobó helyzetet tudott magának kialakítani a Miskolc, illetve több második esélyes kosarat engedtünk ellenfelünknek. A második félidőre sajnos a támadásunk egysíkúvá vált, amiből rendre rossz döntés született, és kaptuk a gyors indításokat. Az utolsó negyedben voltak még szebb momentumaink, viszont a védekezésünk egy átjáróház volt. Gratulálok a Miskolcnak, és további sok sikert kívánok nekik!

Béres Dávid: A mérkőzést jól kezdte mindkét csapat, így nagyon szoros is volt az első félidő. A hárompontos vonalon kívülről nagyon jól dobott a hazai együttes, mi ezt már kevésbé mondhattuk el magunkról. A mi erősségünk inkább a palánk alatti területen, a festéken belül volt jelentős, amit észre is vettünk és ki is használtunk eredményesen. Ezzel sikerült meglépni az Eger csapatától, amit meg tudtunk tartani a mérkőzés végéig. Sok sikert kívánok az Egernek!

Statisztika

Nyugati csoport:

Szombathelyi ESE – SMAFC 84-31 (21-13, 24-1, 15-7, 24-10)
Szombathely, 20 néző. V.: dr. Popgyákunik, Bognár.

Szombathelyi ESE:
KISS 6/6, Nárai 8/6, Vicze 2, TAKÁCS 28/12, VÁRKONY T. 10/3. Csere: Gyánó 3/3, Frisnyák 2, Várkony K. 10, Gundinger 2. Edző: Kéri Péter.

SMAFC:
Hencz 6/3, Heiszenberger 5/3, Török 2, Szívós 3, Fekete 7. Csere: Maksoude 4, Gyuricza 2, Göndöcs, Ladócsi, Szarka 2. Edző: Márkus Tamás.

A SZOESE csapata jelentősen átalakult a korábbi évekhez képest és a vendégeknél is történtek változások a nyáron. A hazaiak ennek ellenére győzelemmel szerették volna kezdeni a szezont. Az első percekben felváltva estek a kosarak, de a negyed végére már kialakított egy megnyugtató előnyt a szombathelyi csapat. A második játékrészben pedig a hazaiak el is döntötték a mérkőzés sorsát, mindössze egy pontot engedélyezve a SMAFC-nak. A játék képe a fordulás után sem változott sokat, a vendégek támadójátéka akadozott Kéri Péter pedig igyekezett minden játékosának lehetőséget adni a játékra. Végül jelentős különbségű szombathelyi győzelemmel zárult a mérkőzés. Hazai oldalon Takács Zsolt 28 pontjával és 9 lepattanójával ért el 36 VAL-t mindössze 26 perc alatt, míg a SMAFC csapatában Fekete Gellért 7 ponttal és 9 lepattanóval volt a legeredményesebb.

Kéri Péter: A felkészülésünk nem a legideálisabban alakult ebben az évben, ezért kíváncsian vártam a mérkőzést és hogy mire leszünk képesek. Ennek ellenére a fiúk mindent a megbeszéltek szerint vittek véghez a pályán és a sikerült mindenkinek kellő játéklehetőséget adnom.

Márkus Tamás: Büszke vagyok a fiúkra annak ellenére, hogy már az elején hátrányba kerültünk, nem adták fel és küzdöttek az utolsó percig. Gratulálok a SZOESE csapatának a győzelemhez.

Statisztika

ELTE BEAC – Veszprémi ESC 104-82 (19-31, 33-15, 30-17, 22-19)
Budapest, BEAC csarnok, 40 néző. V.: Czupi, Novák.

ELTE BEAC: Jónás 8,  MAGDA 13/9, Sipos 5, Bodnár 2, KERESZTÚRI 32,. Csere: BORSOS 12/6, Nagy J. 6, SZABÓ I. 6, Orczi 7, Ipacs 4, HARSÁNYI 9, Antal. Edző: Csányi Zoltán.

Veszprémi ESC:
BIRKÁS 18/3, VÉGH 16, PRODANOVIC 20/12, MATAFU 22/9, Scheff 4. Csere: Halász 2, Csernák, Németh, Nádasdi. Edző: Kerekes Gábor.

A mérkőzés első időszakában nehezen lendültek játékba az ELTE fiataljai, amit a veszprémiek egységes csapatjátékkal remekül ki is használtak. Pontos dobásaikkal elhúztak ellenfelüktől. Aztán ahogy telt az idő, a “hosszabb” pad, no meg a játék gyorsítása egyre közelebb hozta az ELTE-t az ellenfeléhez. A 32 pontos, 12 lepattanós dupla-duplát elérő Keresztúri Ákos remek palánk alatti játékával aztán a vezetést is átvették a budapesti fiatalok, akik a nehezen megszerzett előnyüket a mérkőzés végéig folyamatosan növeltek. A mérkőzésen mindkét csapatban voltak kiemelkedő teljesítmények, aminek köszönhetően egy nagyon élvezetes, jó színvonalú mérkőzést játszottak a csapatok.

Csányi Zoltán: Ebben az összeállításban most játszottak először tétmérkőzést a srácok, nos ez meg is látszott a mérkőzés első szakaszában. Aztán védekezést és sebességet váltottunk, aminek meg is lett az eredménye. Mondjuk nagy előnyünk a fent említett nehézségen túl, hogy a padról érkezők is sokat hozzá tudtak tenni a játékhoz. Gratulálok a veszprémi egyetemistáknak is, vannak nagyon jó játékosaik.

Kerekes GáborIdén új felállásban érkeztünk a bajnokságba. A mérkőzést jól nyitottuk, a gyengébb rotáció miatt elfáradtak a fiúk a végére, a harmadik negyedre a jól játszó hazai csapat egyértelmű előnyre tett szert. Minőségi mérkőzést játszottunk, sok sikert kívánok nekik a bajnokságban.

Statisztika

Mosonmagyaróvár UNI-Győr – Óbudai Egyetem Kandó SC 101-88 (35-23, 31-21, 19-26, 16-18)
Mosonmagyaróvár, Bauer Rudolf Egyetemi Sportcsarnok, 30 néző. V.: Földesi, Erős.

Mosonmagyaróvár UNI-Győr: FRIEDL 7/6, GOSZGOLA 13/3, Bakon 15/9, KÁMÁN K. 5, HÁGEN 16. Csere: PIUKOVITS 7, Tóth-Erdei 8/3, DANI 9/9, Éder 3/3, Karsai 6, Mester 3, Garancz 9/3. Edző: Laky Tibor.

Óbudai Egyetem Kandó SC:
BALÁZS 14/3, LŐRINCZE 27/15, Leveleki 4, Pálvölgyi 7/3 , KARAKÓ 36/9. Edző: Őri Gergely.

Mindkét alakulat számára nagyon tanulságos mérkőzést játszottak a Lajta partján. A tartalékos, öt játékossal érkező vendégcsapatból két kosaras, a  36 pontos, 12 lepattanós dupla-duplát elérő Karakó Bálint, valamint Lőrincze Dominik extra formát mutatott a találkozón, az ő semlegesítésük nem sikerült a hazaiaknak. A vendéglátók oldaláról, mindenki sok lehetőséget kapott az összecsapáson, így volt lehetőség gyakorolni, tapasztalatot gyűjteni. Mindkét csapat nagyon az út elején jár, van hova fejlődniük az év során.Az előző kiírás ezüstérmesének -amelyből Hágen Tamás ért el dupla-duplát (16 pont, 10 lepattanó) győzelme ugyan nem forgott veszélyben, de a kis létszámmal, de nagy akarattal pályára lépő, szívós óbudai együttes minden elismerést megérdemel.

Laky Tibor: Kötelező győzelemnek induló találkozóból csináltunk egy szoros mérkőzést, ahol egyik csapat sem fektetett nagy hangsúlyt a védekezésre, viszont kellemesen elszórakozott mindkét gárda, kivéve a két edző…

Őri Gergely: Gratulálok a hazai csapatnak a győzelemhez, jó kis csapat lesznek. Nálunk, amíg én akarok legjobban mérkőzésre jönni, addig nem lesz keresnivalónk ebben a bajnokságban. A mostani mérkőzésen szereplő játékosaimnak pedig nagy gratuláció jár, nincs szégyenkezni valójuk, mindent kihozták magukból a srácok.