A Nemzetközi Sárkányhajó Szövetség által rendezett sarasotai (Florida-USA) világbajnokságon a Pécsi Tudományegyetem bravúros debütálásának lettünk szemtanúi. A PTE csapata egy arany, két ezüst, valamint egy negyedik, kettő ötödik és két hatodik helyet szerzett.

A csapat igen nehéz, de mindenek felett értékes tíz napot töltött el a floridai sárkányhajó világbajnokságon. A 30 fő versenyzőből és három fő sportszakmai kísérőből álló küldöttséget Hári József a PTE Sportiroda vezetője, a sárkányhajósok szakosztályvezetője és a PEAC elnökségi tagja vezette. A csapat menedzsere Varga Tamás, edzője pedig Gard Richard volt.

A versenyen megközelítőleg 3000 fő evezős vett részt a mintegy 120 csapatot számláló mezőnyben (volt olyan egység ahol 300 fővel jöttek el). Ausztráliától-Kanadáig, Ukrajnától-Franciaországon keresztül, ott voltak a németek, angolok és a magyarok is. Magyarországot két csapat képviselte a PTE PEAC és a Dragon Aqua. USA adta a legtöbb csapatot, Chicago,Washington, Detroit, Tampa csapatai is ott eveztek.

A verseny során több kategóriában folytak a versenyek (több mint 250 futamot vezényeltek le) három számban 200, 500 és 2000 méteren 20 és 10 fős hajókkal.

A pécsi egyetemisták csapata mindkét hajóval, minden távon egyetemi és premier, “király” kategóriákban is indultak. A húszas hajókban fiúk és lányok vegyesen képviselték Magyarországot, míg a tízes hajókban külön indult férfi és női legénység. A verseny hat napjából öt napon érintettek volta a pécsi srácok és hölgyek. A versenykörülmények és a rendezés is minden igényt kielégítő volt, mivel Sarasota már rutinos rendező, hiszen már rendeztek ezen a pályán más felnőtt evezős, kajak-kenu világversenyeket is.

A pécsi csapat másfél éve készült tudatosan erre a versenyre. Heti három, de inkább négy edzéssel, vízen, szárazföldön és konditeremben “gyúrtak rá” erre az egyedülálló  lehetőségre. A kinti időjárásra és az időeltolódásra nem nagyon lehetett felkészülni, de a versenyzők becsületesen állták a sarat a gyakran 40 fokos melegben és a pokoli páratartalomban is.

A pécsi csapat összetartással, alázattal, küzdeni tudással, elkötelezettséggel számottevő tényezővé vált e a nemzetközi sárkányhajó verseny helyszínén. A teljesítményüket minden ott lévő sportági vezető magas szintűnek és példaértékűnek nevezte, és ezt mi sem bizonyítja jobban két apróságnak tűnő eseménynél:

– a verseny végén itt is beindult az ereklyék, relikviák, emléktárgyak gyűjtése, a mezek cseréje a különböző csapatok között. Nem mérhető, de szemmel látható volt, hogy a Pécsieknél fordult meg legtöbb mezcserére áhító versenyző. Ez a teljesítmény elismerése és annak is, hogy nemcsak erős, de küllemre is szép csapata volt a PTE PEAC-nak és a mezük is nagyon egyedi, szép és esztétikus volt.

– az utolsó futamnál két ellenfelük is a parton felemelt lapátokkal állt sorfalat a partraszálló pécsi legénységnek.

A Pécsi sárkányhajósok minden távon és minden kategóriában ahol elindultak döntősök lettek és sokan közülük több mint 6000 métert húzott le “éles versenykörülmények” között.

Eredmények:

Univ 200 m VB 1. hely ( itt a többszörös világbajnok kanadai egyetemet előzték meg a pécsiek)

Univ 2000 m VB 2. hely

Univ 500 m VB 2. hely

Premier női 200 m VB 4. hely (ez azért szenzációs eredmény, mert 10 fős hajója nincs a csapatnak, így gyakorolni, edzeni nem tudtak rá)

Premier open 200 m VB 5.hely

Premier női 500 m VB 5.hely

Premier open  500 m VB 6.hely

Premier női 2000 m VB 6.hely

A delegáció, versenyzők névsora: Varga Tamás, Várhelyi Eszter, Bodó Szilvia, Fésüs Ádám, Gáspár Balázs, Papp Zsófia, Endrei Tamás, Fölkerné Csernyik Rita, Balogh Tamás,Kacs Máté, Gard Richard, Bódog Erika,Tóth János, Kató Hargita, Debreceni Ferenc, Horváth Márk, Huth Balázs, Enyedi Vivien, Balogh Bettina, Harsányi Zsombor, Ivusza Patrik, Laczkó Ágota, Majoros Enikő Flóra, Harsányi Bence, Kuszi Alexandra, Vizler Zsófia, Vida Szilvia, Baranyai Hédi, Horváth Petra, Bordás Diána, Gáspár Attila, Dr. Szokodi István, Hári József

Beszámoló és fotók: Hári József, PTE sportiroda vezető