Az ESOM (Enhancing Sport Organisations and Management) projekt fő célja az egyetemi sport menedzsmentjének és eseményszervezésének fejlesztése. A program a „vegyes” tanuláson (hagyományos oktatás vegyítése az e-learninggel), a tapasztalatok megosztásán, az új információk és készségek elsajátításán keresztül valósul meg a sportszervezés, finanszírozás, kommunikáció és más kulcsfontosságú témák terén.

A fő tevékenységek és alappillérek közé tartozik a kutatás (felmérések elvégzése és jó gyakorlatok gyűjtése), az oktatás (online és személyes workshopok, szemináriumok), valamint a terjesztés (források és javaslatok megalkotása, konferenciák).

 

A projekt elsősorban és közvetlenül az EU prioritásaira összpontosít a „Jó kormányzás a sportban” elv támogatásán keresztül, fejlesztve a felkészülések minőségét és a személyzet alkalmasságát. Közvetve a sport és az oktatás előremozdításával támogatja a sportolók kettős életpálya modelljét.

 

A partner-konzorcium 8 tagot foglal magába, köztük az európai NGO Sport Szervezetet (EUSA Intézet), a nemzeti egyetemi sport szervezeteket 6 országban (Horvátország, Magyarország, Montenegró, Hollandia, Lengyelország, Ukrajna) és egy egyetemet (Ljubljana, Szlovénia). A konzorcium hét országa egyaránt tagja a Bolognai Egyezménynek, és része az Európai Felsőoktatási Térségnek. A társulás képviseli az oktatás, a képzés, az ifjúság és a sport fontos területeit.

 

Az egyetemi sport területén nincs egységes megközelítés Európában, ezért a projekt különböző országok szervezeteit és tapasztalatait kapcsolja össze, beleértve a Program- és Partnerországokat is. A Sport Szervezetek és Menedzsment Fejlesztése (ESOM) projekt célja az egyetemi sport menedzsmentjének és eseményszervezésének megerősítése „vegyes” tanuláson (hagyományos oktatás vegyítése az e-learninggel), tapasztalatok megosztásán és új információk elsajátításán keresztül.

 

A projekt eredményei háromszoros súlyúak lesznek, szem előtt tartva az elsődleges célokat: javítani az együttműködést a szervezetek között, fejleszteni a szakértelmüket és a tevékenységeiket; növelni a részvételt a sportban és a szabadidős fizikai tevékenységekben (rekreáció és nem-professzionális versenyek területén); és támogatni a sportoló diákok kettős életpálya modelljét – biztosítva a megfelelő lehetőségeket a sikeres sportolók tanulmányait tekintve. A különböző partnerek bevonásával, valamint a projekt eredményeinek nyílt közzétételével létrejöhet a széleskörű terjesztés, kihasználtság és fenntarthatóság.

 

2023-ban két személyes találkozó és néhány online egyeztetés történt az ESOM Projekt keretében. A nyitóértekezletre Ljubljanában került sor február 14-én, a második személyes megbeszélésre pedig június 9-én Porecban, Horvátországban.

 

November 29-én Kijevben rendezték a „Sport fenntarthatóságáról és örökségéről: kihívások és perspektívák” című nemzetközi konferenciát, melynek keretein belül létrejött a „Sport Menedzsmentje a felsőoktatásban: Az Erasmus+ Projekt fenntartható fejlődése” elnevezésű szeminárium. Ezen alkalmon minden partnernek lehetősége nyílt bemutatni az álláspontját egyes témákban, például az egyetemi sportban való részvétellel kapcsolatban, a média- és kommunikációs stratégiák tekintetében, az egyetemi sport marketing és promóció területén, valamint a projekt idővonalának és tevékenységeinek részletes áttekintésével kapcsolatban.

 

2024 elején, február 2-án a tagok Varsóban találkoztak a harmadik személyes egyeztetésen. A megrendezett szeminárium prezentációkból és megbeszélésekből állt, hogy különböző tapasztalatokat osszanak meg az önkéntesség és sportesemények szervezésének főbb aspektusairól.

 

Az ESOM vezetését az EUSA Intézet (SLO) látja el, a nemzeti egyetemi sport szövetségekkel: Horvát Akadémiai Sport Szövetség (CRO), Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (HUN), Montenegró Diáksport Egyesülete (MNE), Hollandia Diák Sport Egyesülete (NED), Lengyelország Egyetemi Sport Szövetsége (POL), Ukrajna Sport Diákszövetsége (UKR) és a Ljubljana Egyetem (SLO). A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg.

 

További információért kérjük, látogasson el a https://esom.eusa.eu weboldalra.

További hírek