A Magyar Parasport Napja alkalmából számos egyetem csatlakozott a Magyar Paralimpiai Bizottság LÉLEKMOZGATÓ programjához, mely részeként együtt sportoltak épek és fogyatékosok azzal a céllal, hogy az egyetemisták figyelmét felhívják a fogyatékossággal élők társadalomba való integrálásának fontosságára a sport összekötő ereje által.

 

Idén a Miskolci Egyetem, a Debreceni Egyetem és új tagként a Színház és Filmművészeti Egyetemi is először csatlakozott a kezdeményezéshez.

A Miskolci Egyetem és a MEAFC először csatlakozott a programsorozathoz. A Parasport Napja alkalmából szervezett sporteseményen hallgatók, a MEAFC, a sportiroda munkatársai a Miskolci Egyetemi Cheerleader csapat, a HÖK is képviseltette magát az egyetemisták mellett, ahol csörgőlabda, ülőröplabda és kerekesszékes kosárlabda sportágakat próbálhattak ki. Az eseményen kiemelt vendégek voltak a DVTK Kerekesszékes hivatalos sportolói, akik rendszeres résztvevői az egyetemi sportrendezvények érzékenyítő részének.

 

A Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézete idén először szervezett érzékenyítő programot, ahol a hallgatók kipróbálhatták többek között az ülőröplabdát, csörgőlabdát továbbá számos egyéb ügyességi feladatokat gyakorolhattak bekötött szemmel. A rendezvényen csaknem 150 testnevelő és gyógytestnevelő-szakos hallgató vett részt..

 

 

A  Színház- és Filmművészeti Egyetem a Nemzeti Színházzal együttműködve, gyakorlati foglalkozás keretében találkozott a parasport és a színészet világa. Az első éves színész hallgatók Szent-Ivány Kinga tanárnő mozgásóráján Dani Gyöngyi paralimpikont és Szabó Lászlót, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnökét látták vendégül. Egy baleset miatt, 16 éves korában kerekesszékbe került sportolónő elmondta, hogy kezdetben a társaság miatt járt sportolni, később pedig a mozgás öröme miatt. Vezetésével a diákok személyesen is megtapasztalhatták, hogy hogyan lehet kerekesszék segítségével mozogni és hogy milyen nehézségekkel kell szembenéznünk már akkor is, ha a lábaink használata nélkül szeretnénk egy hétköznapi székre átülni.

 

Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Sporttudományi Intézete már második alkalommal csatlakozott a Magyar Parasport Napja alkalmából megrendezett „Lélekmozgató” programsorozathoz, melynek keretében a gyakorló általános iskolában tartottak az egyetemista hallgatók érzékenyítő programot, mely segítségével a diákok megismerkedhedtek az ülő röplabdázás alapjaival, kipróbálhatták a Boccia golyós játékot és egy akadálypályán bekötött szemmel végig haladva egymást segítve a vakvezetés során betekintést nyerhettek a vakok és gyengén látók mindennapjaiba. A programok a mozgáson túl az érzékenyítés szempontjából is sikeresnek mondható, a foglalkozás elején előadást hallhattak a para sportok kialakulásával, lehetőségeivel kapcsolatban, majd a foglalkozás végén a tapasztalataikat, véleményeiket osztották meg egymással a résztvevők.

Az inkluzív sportolásban élen jár az ELTE, hiszen a BEAC-on már néhány éve a hallgatóknak elérhető választható sportként a csörgőlabdázás és a paraúszás. A Pannon Egyetemen ülőröplabda-mérkőzést rendeztek, a Széchenyi István Egyetemen a rekreáció szakos hallgatók segítőként csatlakoztak a Sport és Kreatív Technikumban szervezett eseményhez. A Budapesti Gazdasági Egyetem a Challange Yourself programjával csatlakozott a parasport naphoz, melynek keretében ki lehetett próbálni a csörgőlabdát, a kerekesszékes kosárlabdát és az ülőröplabdát is. A BCE hallgatói pedig a kerekesszékes kosárlabdázást próbálhatták ki. 

 

Fotók: Miskolci Egyetem, Debreceni Egyetem, Színház- és Filmművészeti Egyetem

További hírek