Május 13-14-én rendezték meg az NEFFISZ Funkcionális Fitnesz 4. Nemzeti Bajnokságát, mely idén már Egyetemi Kupát is magába foglalt, így a kétnapos verseny végén Egyetemi Nemzeti Bajnokot is hirdettek a funkcionális fitnesz sportban.

 

A funkcionális fitnesz egy hibrid sport, amely több sportág (talaj- és szertorna, olimpiai súlyemelés, erőemelés, atlétika, triatlon) ötvözeteként jött létre, kiegészítve egyéb állóképességi sportok mozgásaival. A versenyeken hat különböző tesztet (feladattípust) kell teljesíteni, melyek a Nemzetközi Funkcionális Fitnesz Szövetség (iF3) szabályozása alapján a következő kategóriákba sorolhatók: erő, állóképesség, készség/ügyesség, teljesítmény, (saját) testsúlyos és a kevert teszt feladatsorok kombinációi. A sport a nevét onnan kapta, hogy a versenyzők a fent megnevezett hat fittségi képesség tesztfeladatiban mérik össze a tudásukat, az életszerű, azaz funkcionális mozgásmintákban.

 

Az idei Nemzeti Bajnokságnak és I. Egyetemi Kupának Debrecen városa adott otthont, a szervezői munkát pedig a Civis Multisport Egyesület, BroZ-Debrecen edzőterem lelkes csapata és a NEFFISZ sportszövetség végezte. A verseny két helyszínen zajlott: az állóképességi teszt feladat a Nagyerdei Stadion futópályáján, a másik öt tesztfeladatnak pedig a Szent József Általános Iskola, Gimnázium, Technikum és Kollégiuma adott otthont.

 

A felsőoktatásban aktív hallgatói státusszal rendelkező felnőtt versenyzők  közül a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (Szombathelyi Egyetemi Kampusz), az Óbudai Egyetem és a Nyíregyházi Egyetem hallgatói vettek részt.

 

A kétnapos versenyen az alábbi tesztfeladatokat kellett végigcsinálni, amik eredménye alapján alakult ki az idei egyetemi indulók rangsora:

 

1. Teszt – ÁLLÓKÉPESSÉG

Az állóképesség tesztnél időre (időlimit 30 perc) kellett elvégezni az alábbi gyakorlatsort:

1100 m futás
200 dupla ugrálókötél hajtás
1100 m futás
150 dupla ugrálókötél hajtás
1100 m futás
100 dupla ugrálókötél hajtás
1100 m futás

A feladat célja, hogy a lehető legrövidebb idő alatt teljesítsék a meghatározott feladatsort, vagy a rendelkezésre álló időben minél több ismétlést végrehajtsanak belőle.

A versenyzők az 1100 méter hosszúságú körpályán egy teljes kör teljesítése után a kijelölt területen, a meghatározott irányban kell teljesíteni minden körben a dupla ugrálókötél áthajtásokat. Az első körben 200 ismétlést, majd 150 ismétlést, végül a harmadik kör futást követően 100 ismétlést. Amikor a versenyző teljesítette az utolsó dupla ugrálókötél áthajtás gyakorlatát, utána még egy teljes kört kell futnia a feladat teljesítéséhez.

A feladat tehát összesen 4400 méter futásból és 450 ismétlés dupla ugrálókötél áthajtásból áll.

 

Pungor Péter (ELTE SEK) befutója

 

2.Teszt – ERŐ (Súlyemelés)

Az erő tesztnél időre (időlimit 7 perc) kellett elvégezni az alábbi gyakorlatsort (1 ismétléses maximum súlyemelő komplex), kísérletek száma 5:

Szakítás
Ölből szakítás
Guggolás fej feletti tartásban

A feladat célja, hogy a lehető legnagyobb súllyal sikeresen teljesítsék a meghatározott súlyemelő komplexet. A versenyzők a kijelölt platformról indulnak. A rendelkezésre álló időkeretben (7 perc) 5 kísérletet hajthatnak végre kizárólag. A súlyokat csak növelni lehet, negatív irányba csökkenteni nem érvényes. A komplex gyakorlatainak megszakítás nélkül kell követni egymást, anélkül, hogy közben a súlyzó visszakerülne a talajra. A komplexen belüli rontás esetén, amennyiben a versenyző képes megmenteni a súlyzót (nem kerül vissza a talajra), úgy folytatható a komplex a rontott gyakorlat megismétlését követően. Az utolsó ismétlést követően a súlyzót bírói jelzést követően lehet visszajuttatni a talajra.

Soltész Péter (NYE) – guggolás fej feletti tartásban

 

3. Teszt – TESTSÚLYOS (saját testsúly)

A saját testúlyos gyakorlat is időre megy (időlimit: 14 perc) az alábbi elemeket bemutatva:

4 KÖR:

12 húzódzkodás
12 dobozra ugrás 60/50 cm
12 kézállásba nyomás lendülettel
ABMAT párna +2×10 kg tárcsa/fejtámla
6/6 egylábas guggolás

3 KÖR:
10 mellkas értintéses húzódzkodás
10 dobozra ugrás 70/60 cm
10 kézállásba nyomás lendülettel
ABMAT párna+2×20/2×10 kg tárcsa
5/5 egylábas guggolás

2 KÖR:
8 húzódzkodás-tolódzkodás rúdon (BMU)
8 dobozon átugrás 70/60 cm
8 kézállásban nyomás erőből
ABMAT párna +2×20+2×10/2×10 kg tárcsa
4/4 egylábas guggolás

A feladat célja, hogy a lehető legrövidebb idő alatt teljesítsék a meghatározott feladatsort, vagy a rendelkezésre álló időben minél több ismétlést végrehajtsanak belőle. A versenyzők a kijelölt rajt/cél vonalról indulnak sorrendben 4 kört, majd 3 kört, végül pedig 2 kört kell teljesíteni a versenyzőknek a csökkenő ismétlésszámú nehezedő gyakorlatokból.

 

Sebők Tamás (DE) – Egylábas guggolás közben

A második versenynapon az egyetemi sportolók a negyedik tesztfeladattal kezdtek, mely az alábbi volt:

4. Teszt – KEVERT

A kevert tesztnél a feladat célja, hogy minél hamarabb teljesítsék a kiírt feladatsort és az időlimiten belül (15 perc) minél több ismétlést hajtsanak végre:

500/400 m evezés
30 medicinlabda dobás célra
9 felvétel 90/60 kg
25 lábemelés a rúdhoz
6 vállról fej fölé juttatás 90/60 kg
20 dobozon átlépés 2×25/17.5 kg, 60/50 cm
3 felvétel+lökés 90/60 kg
15/12 húzódzkodás + tolódzkodás a gyűrűn (RMU)

A gyakorlatokat sorrendben kell végrehajtani, mely a következő:

1. evezés – 2. medicinlabda dobás – 3. felvétel – 4. lábemelés a rúdhoz – 5. vállról fej fölé juttatás – 6. dobozon átlépés – 7. felvétel és lökés – 8. gyűrűn húzódzkodás tolódzkodás – 9. felvétel és lökés – 10. dobozon átlépés – 11. vállról fej fölé juttatás – 12. lábemelés a rúdhoz – 13. felvétel – 14. medicinlabda dobás – 15. evezés

A feladatsor végrehajtását követően a versenyzőnek át kell lépnie a rajt/cél vonalon a teszt befejezéséhez. Amennyiben egy versenyző nem végez az összes gyakorlattal az időlimit lejártáig, úgy az addig teljesített ismétlésszámot kapja meg eredményül.

 

Vida-Szücs József (ÓE) – Vállról fej fölé juttatás mozdulata közben

 

5. Teszt – KÉSZSÉG

A feladat célja, hogy a rendelkezésre álló időben minél több kört és ismétlést végrehajtsanak 8 perc alatt:

5 kelepfelhúzódás támaszba
10 m szlalom kézenállásban járás
20 sec korláton (33 cm magas) ülőtartás
10 m szlalom kézenállásban járás
Kézenjárás: 2-4-6-8 métereknél bója, 5 méter megszakítás nélkül

Egy kör kelepfelhúzódásokból, kézenállásban járásból, ülőtartásból és már bejárt pályán visszafelé kézenállásban járásból tevődik össze. A kézenállásban járásnál a pályán kijelölt bójákat kell kerülni. Az ülőtartás végrehajtása során kizárólag a két tenyér érintkezhet a korláttal és semmi más testrész nem támaszkodhat fel semmilyen módon.

 

Kovács Bence (DE) – Korláton ülőtartása

 

6. Teszt – TELJESÍTMÉNY

A feladat célja, hogy a lehető legrövidebb idő alatt teljesítsék a meghatározott feladatsort, vagy a rendelkezésre álló időben (időlimit: 4 perc) minél több ismétlést végrehajtsanak belőle:

12-10-8 guggolásból nyomás fej fölé
1 kötélmászás láb használat nélkül/kötélmászás
8-10-12/6-8-10 echo bike kalória
Kézisúlyzó: 2×25/17.5 kg

A pálya közepén elhelyezett kézisúlyzókkal kell végrehajtani a guggolásból nyomás fej fölé gyakorlatot (thruster) csökkenő ismétlésszámban, majd az állványon függő kötélen kell teljesíteni egy ismétlés kötélmászást. Férfiak mindig láb használat nélkül, a nők láb használattal. Ezt követően kell az Echo bike-oknál körönként növekvő számban kellett kalóriát (nők számára: 6-8-10 kalória férfiak számára: 8-10-12 kalória) teljesíteni a bike hajtásával.

 

 A versenyzők az Echo Bike kalória tekerés közben

 

A végleges sorrendben az nyer, aki a legkevesebb pontot gyűjti össze, mivel ha egy versenyző megnyer egy tesztfeladatot és 1. helyezést ér el, az 1 pontot kap.

Az egyetemi kategória nevezőinek listájából, sorrendben, az alábbi eredmények születtek:

1. helyezés: Vida-Szücs József – Óbudai Egyetem – 5 pont
2. helyezés: Sebők Tamás – Debreceni Egyetem – 13 pont
3. helyezés: Pungor Péter – ELTE-SEK – 15 pont 
4. helyezés: Soltész Péter – Nyíregyházi Egyetem (holtverseny) – 20 pont
4. helyezés: Kovács Bence – Debreceni Egyetem (holtverseny) – 20 pont

 

Vida-Szűcs József (ÓE)

 

Sebők Tamás (DE)

 

Pungor Péter (ELTE-SEK)

 

Soltész Péter (NYE)

 

Kovács Bence (DE)

 

Gratulálunk a versenyzőknek és további sportsikereket kívánunk!

 

 

További hírek