A Svájc északnyugati részén fekvő Magglingen városában rendezték meg az idei Tájékozódási Futó Egyetemi Világbajnokságot, ahol öt kontinens 28 országának 119 férfi és 107 női versenyzőjét nevezték az eseményre augusztus 17-21 között . A magyar színeket Divin Péter (BME), Gárdonyi Csilla Dóra (OE), Gerber Csenge (SZTE), Jónás Ferenc (TF), Mérő Dominika (SE), Nagy Péter József (BME), Ormay Mihály Tamás (Imperial College of London), Sárközy Zsófia (ELTE), Gerber Csaba (Fachhochschule Ostschweiz) és Bujdosó Zoltán István (BCE) képviselték.

A program:

  • Augusztus 17. (szerda)  sprint
  • Augusztus 18. (csütörtök)  hosszútáv
  • Augusztus 19. (péntek)  sprint váltó
  • Augusztus 20. (szombat) középtáv
  • Augusztus 21. (vasárnap) váltó

Az öt versenyt négy különböző terepen rendezték (a hosszútáv és a váltó egy helyen volt), az erdei futamok középhegységi jellegű terepeken, a sprintek pedig Biel és Langenthal városában voltak.

Biel városában rendezték az Egyetemi Világbajnokság nyitószámát, a sprintet. A pálya első kétharmada egy négyzetrácsos utcaszerkezetű lakott területen haladt, az átfutás utáni rövidebb kör pedig a történelmi belvárosban. Mindkét szakaszon kidekázott útvonalválasztások vártak a mezőnyre, vagyis nem voltak jelentős különbségek a különböző útvonalak között, így nem az útvonalválasztás, hanem a végrehajtás és a nyers sebesség volt a döntő tényező. A sprinten szokásos 12-15 percesnél is jobb győztes idők születtek, valószínűleg a szünnap nélküli ötnapos program miatt döntöttek a rövidebb pályák mellett a rendezők.

A nőknél a svájci Eline Gemperle esélyeshez méltó különbséggel, 19 másodperccel nyerte a versenyt. Mögötte már szorosabban alakult a verseny, a dobogóra a finn Inka Nurminen és a francia Cecile Calandry állhattak fel, elsősorban a kiskörön mutatott erős teljesítményüknek, illetve az ellenfelek hibáinak köszönhetően (az átfutón még az ötödik-hatodik helyen álltak).

Mérő Dominika 28., Sárközy Zsófia 31., Gerber Csenge 45. lett, jellemző a mezőny sűrűségére, hogy mindannyian holtversenyben.

A férfiaknál a pálya közben a dobogósok között nem igazán történt helycsere, a világbajnokságon a kieséses sprinten bronzérmet szerző svéd Jonathan Gustafsson végig a leggyorsabb volt, a svájci Timo Suter pedig a második helyen haladt. Sokáig úgy nézett ki, hogy a német Kolin Colbe bronzérme sem forog veszélyben, de a pálya végén egy rossz útvonalválasztással tíz másodpercet vesztett és végül csak egy másodpercen múlott, hogy a dobogóra állhatott.

Ormay Mihály a 11. helyet szerezte meg a szoros középmezőnyben, a pódium csak 13 másodpercre volt tőle. Mivel első rajtoló volt, így sokáig ülhetett a bajnokok székében, ami ezúttal egy nyugágy volt. Jónás Ferenc a 24., Bujdosó Zoltán a 27., Nagy Péter a 43. helyen végzett.

 

A hosszútávú versennyel folytatódott az Egyetemi Világbajnokság csütörtökön. A tipikus svájci középhegységi terepen a várakozásnak megfelelően nagyon gyors tempót hozott az élmezőny. Az alaposan megtekert, sokpontos pályákba egy aszimmetrikus pillangót illesztettek az együttfutások minimalizálására.

A nőknél a hazai Katrin Müller – akinek már az előző napi sprinten is sokáig kinézett egy dobogó, de végül csak negyedik lett – ellenállhatatlan volt: az első tíz átmenetből nyolcat megnyert, így már a pálya harmadánál két és fél perccel vezetett, a célban pedig majdnem négy perc volt az előnye. Két finn versenyző, Ida Haapala és Anu Tuomista állhattak még a dobogóra. A magyarok nagyon hasonló teljesítményt nyújtottak: Sárközy Zsófia a 27. lett néhány apróbb hibával, de nyert egy átmenetet; Gárdonyi Csilla pedig 29., ő a végére elfáradt és az utolsó átmenetekben több pozíciót is vesztett.

A férfiaknál szinte az egész pályán a francia Mathieu Yves Perrin állt az élen. A pillangó végén már másfél perccel vezetett, de a következő pontra elkövetett egyperces hibája után újra szoros lett a verseny. A pálya hátralevő részében ismét ő volt a leggyorsabb, újra egy perc körüli előnye volt, de három ponttal a vége előtt megint rontott másfél percet és így végül csak a dobogó legalsó foka jutott neki. A győzelem így a végig második helyen álló Fabian Aebersold ölébe hullott, ezzel mindkét számban svájci győzelem született, a második helyet pedig a svéd Simon Imark örökölte meg. A magyarok közül ma is Ormay Mihály volt a legjobb, a 18. helyezést érte el; Divin Péter úgy lett 35., hogy az utolsó öt átmenetben kilenc pozíciót veszített; Gerber Csaba az első pontra már hibázott és utána több kisebbet is, így az 52. helyen zárt; Nagy Péter nagyjából egyenletes futással az 58. helyen végzett.

 

Langenthal városában rendezték az Egyetemi VB második sprint számát, a váltót.

Az első futóknál Vilma von Krusenstierna érkezett elsőnek a svéd váltóval, az első öt 15 másodpercen belül volt. Mérő Dominika a tizedik pontig az élbolyban haladt, de egy félperces hiba miatt elvesztette velük a kontaktust és 57 másodperc hátránnyal a nyolcadik helyen futott be.

A második körben elkezdett szétszakadozni a mezőny, az ötfős élbolyról először a brit, majd a spanyol és a finn váltó szakadt le. Az egyéni verseny első két helyezettje, a svéd Jonathan Gustafsson és a svájci Timo Suter küzdöttek az első váltásért, végül előbbi ma is gyorsabbnak bizonyult 13 másodperccel. A finnek 0’48”, a spanyolok 1’17” hátránnyal váltottak a további helyeken. Egy nagyobb üldöző bollyal érkezett Bujdosó Zoltán a tizedik pozícióban, ám a kiolvasásánál kiderült, hogy hibapontos, ugyanis nem tartotta elég közel a chipjét a céldobozhoz.

A harmadik futóknál fordulat történt az élen, a felnőtt VB kieséses sprintjén ezüstérmet szerző August Mollen magabiztosan tartotta a 10 másodperc körüli előnyét az átfutóig, de a második kör első átmenetében benézett egy lezárást és fél perc hátrányba került a hazai Tino Polsinivel szemben, sőt a végén a finn Tuomas Heikkilä még le is hajrázta. Jónás Ferenc egy jó futással az üldöző bolyban, a hetedik helyen érkezett.

Az utolsó embereknél a két nappal korábbi világbajnok Eline Gemperle gond nélkül őrizte meg félperces előnyét, még növelnie is sikerült a célig, így végül 43 másodperccel a többiek előtt futott be. A második helyért nagy csata volt a svédek és a finnek között, ami szintén a második kör első átmenetében dőlt el a svédek javára Inka Nurminen tíz másodperces hibájának köszönhetően. Sárközy Zsófia ugyan befutott a nyolcadik pozícióban (ami a hibapontos franciák miatt a hetedik helyet jelentette volna), de a magyar váltó már helyezetlen volt.

 

Az utolsó egyéni versenyre, a középtávra a mezőny Corcelles mellé költözött egy változatos terepre, ahol tiszta és bozótos erdő, nyílt területek egyaránt előfordultak. Nagyon gyors és részletgazdag részek váltották egymást a pályában, ennek megfelelően kellett futótempót váltani a verseny közben.

A nőknél a finn Ida Haapala sebessége kiemelkedett a mezőnyből, még az is belefért, hogy két hibával eldobjon szűk két percet, igaz így szuper szoros lett a vége, mivel csak három másodperccel verte a svájci Katrin Müllert és 34-gyel honfitársát, Elisa Mattilát. Sárközy Zsófia egy kisebb bizonytalankodástól eltekintve tiszta, stabil futást produkált és a 17. helyen végzett, másfél percnyi távolságra a pódiumtól. Mérő Dominika a 29., Gerber Csenge az 50., Gárdonyi Csilla a 60. lett, nekik sajnos több hiba is becsúszott.

A férfiaknál svéd háziverseny zajlott az elsőségért, Viktor Svensk és Simon Imark között. Mivel kisebb hibákat mindketten elkövettek, négyszer fordult meg az állás kettejük között, végül Svensk 15 másodperccel jobbnak bizonyult. A francia Yves Mathieu Perrin a hosszútávhoz hasonlóan bronzérmes lett, de most nem volt meg a sebessége ahhoz, hogy az aranycsatába beleszóljon. Jónás Ferenc a pálya feléig az élmezőny tempójában haladt, ám a részletgazdag részbe érve két pontközeli hibával legalább három percet elvesztett, így nagyon visszacsúszott és a hátralevő részen már csak a 28. helyig tudta visszaküzdeni magát. Bujdosó Zoltán Top20-as helyezését az átfutó pont előtt becsúszott kétperces hiba torperdózta meg, így Feri mögött 21 másodperccel a 32. helyen végzett. Divin Péter 40., Gerber Csaba 52. lett, nekik is maradt a pályában annyi, hogy a 30. hely környékén végezzenek.

 

Az erdei váltóval ért véget vasárnap az Egyetemi Világbajnokság Svájcban. Az ötnapos, pihenőnap nélküli program utolsó versenyének arénája megegyezett a hosszútávéval és a terület is részben átfedett a csütörtöki versenyével.

A nőknél az első kör a vegyes váltók tündöklését hozta, az első hét helyezettből néggyel nem kellett számolni a hivatalos eredményben. Egy ötös boly érkezett az élen a spanyolok vezetésével, utánuk egy bő perccel jött a derékhad, benne Mérő Dominika a nyolcadik helyen, olyan neveket lehajrázva, mint Inka Nirmunen vagy Vilma von Krusenstierna.

A második futóknál továbbra is szoros maradt a verseny, a spanyolok tartották az első helyet, de hat váltó gyakorlatilag együtt futott be és további kettő egy percen belül. Sajnos Gárdonyi Csilla hamar leszakadt az élbolyról és hátracsúszott a 13. pozícióba, ráadásul a hátrányunk is megnőtt.

Az utolsó kör elképesztően szoros és fordulatos versenyt hozott. A pálya első harmadán a finn Ida Haapala meglépett egy bő percre a svéd-svájci párostól (Frida Vikström és Katrin Müller), úgy tűnt, hogy az érmek sorsa eldőlt. A leghosszabb átmenetben azonban Katrin Müller a finn elé került és fél perccel előtte futott át, miközben Cecile Calandry a francia váltóval utolérte a svédet. A kis körön aztán fokozódott a dráma: előbb Müller, majd az őt így utolérő Haapala hibázott ugyanarra a pontra, ezzel a finn váltó visszaesett negyediknek, a svájci pedig meglépett egy percre a többiektől; a következő pontot Müller ismét elrontotta, így a francia-svájci-svéd hármas gyakorlatilag együtt vágott neki az utolsó pár száz méternek. Calandry bírta a legjobban a végét, hat másodperccel mögötte érkezett Müller, újabb öt másodperc múlva Vikström és a negyedik Haapala is csak 17 másodpercre volt a győztestől. Sárközy Zsófia egy jó futással (csak a kiskörön volt két bizonytalankodása) felhozta a magyar váltót a 11. helyre, ami a VB sorrendben (ahol minden nemzetnek csak a jobbik váltója számít és a vegyes váltók kiesnek) a nyolcadik helyet jelentette.

A férfiak között az első futóknál Simon Hector a svéd váltót hozta az élen, kissé szétszakadozva, de egy perc alatt megérkezett az első öt, majd egyperces szünet után a mezőny, benne Ormay Mihállyal a 11. helyen.

A második körben nem dőlt el semmi, sőt csak szorosabb lett az állás: nyolc váltó futott be az első fél percben, legelöl a svájci kettes csapat. Bujdosó Zoltán a 10. helyen jött és az élmezőnytől való távolság sem növekedett a futása alatt.

Az utolsó embereknél körülbelül féltávnál a francia-svájci-cseh-svéd négyes kezdett elhúzni az élen. Az átfutóhoz közeledve előbb a cseh, majd a svájci hibázott, így Viktor Svensk és Mathieu Perrin egy perc előnnyel mehettek ki a kis körre. A végén Svensk lehajrázta Perrint, akiről a kiolvasásnál derült ki, hogy hibapontos, így az egy perccel mögöttük beérő svájci és finn váltó is dobogóra állhatott. Jónás Ferenc a pálya eleji felzárkózás után hibázott, így a kifutáskori pozícióban haladt a célig úgy, hogy előtte és mögötte is 2-3 perces lyuk volt. A befutáskori 10. helyből a franciák kiesése és a kettes váltók figyelmen kívül hagyása után világbajnoki hetedik helyezés született.

 

A legeredményesebb nemzet a rendező Svájc lett négy arany- és négy ezüstéremmel, mögöttük Svédország (3-3-1) és Finnország (1-2-4) zárt az éremtáblázatban. 

 

Forrás: MTFSZ

Címkép: Swiss Orienteering Facebook

 

További hírek