Jövőbe mutató gondolkodás Járosi Pétertől, a Magyar Sárkányhajó Szövetség elnöke, a nemzetközi szövetség alelnöke a jelennel sem lehet elégedetlen. Idén is kétfordulós volt a Magyar Egyetemi-Főiskolai Országos Sárkányhajó Bajnokság, amely Székesfehérváron is száznál több felsőoktatásban tanulót mozgatott meg. 

 

Itt vagyunk Székesfehérváron a Csónakázó-tó partján. Az Egyetemi Regatta első fordulója alkalmával 9 csapat szállt vízre, most nyolc legénység. Baj? 

– Alapvetően optimista vagyok. Már régóta műveljük az egyetemi sárkányhajó sportot. Ahogy a hajók kormányosai olykor hátrafordulnak, tekintünk mi is vissza picit az időben. Lényeges adat, hogy az egyetemek száma a Covid idején sem tűnt el. Nálunk ugye lehetett sportolni a lezárások alatt. Akkor meg tudtunk mozgatni 6 csapatot, nem álltak le. Ebben azért rengeteg munka volt és van. Ezeket a gyerekeket össze kell toborozni, dolgozni kell velük. A tavaszi és az őszi forduló között eltelik azért némi idő. Ebbe beleesik vizsgaidőszak és a nyár, mégis összejött 8 csapat, ez siker. De, hogy a kérdésre is válaszoljak nem tudom megmondani, hogy mennyi lenne a maximum. Volt már olyan, hogy 12-14 csapattal rendeztünk versenyeket. Az sem volt baj, ez sem az. Ha 12 egyetemmel tudnánk rendezni a jövőben MEFOB-okat az egy nagyon erős és komoly verseny lenne. Azt gondolom, hogy ez is az, hiszen látjuk a fejlődést. Ami még egy nagy lökést adhat a létszámnak, hogy jövőre egy olyan lehetőség adódik a fiatalok számára, hogy nemzetközi mezőnyben is kipróbálhatják magukat. A Nemzetközi Sárkányhajó Szövetség (IDBF) – magyar kezdeményezésre – immáron harmadik ciklusban biztosít helyet egyetemek számára is a világbajnokságon, így a legjobbjaink jövőre a saját egyetemüket képviselve vehetnek részt a vb-n Ravennában.

 

Májushoz képest lát fejlődést?

-Gyakorlatilag ugyanaz a nyolc egyetemi csapat van itt is, mint akkor. A Corvinus Egyetem legénysége most nem tudott kiállni. Ezek a csapatok már az időmérő alatt nagy versenyt produkáltak, főleg a 200 méteres távon. Jelentősen jobb időeredmények vannak, mint a májusi regattán. Nyilván mások a körülmények, ez állóvíz, nem versenypálya, de odatették magukat a legénységek.

 

Az itt indulók sportegyesületi színekben is versenyeznek, sokaknak nem ez az anyahajójuk, ha élhetek ilyen képzavarral. Hogy látod, mennyire fontos egyetemi címeres pólóban evezni?

A Széchenyi Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem a magyar bajnoki rendszerben is versenyeznek. Nekik nagyobb a tapasztalatuk, de rajtuk is azt látom, hogy szívesen ülnek be az egyetemi hajókba. Sőt, a rutinos sárkányosok ösztönzik a többieket is. Sok az olyan amatőr egyetemista, akik beleálltak a rendszeres edzésbe és ügyesek. Ez azért jó, mert idővel ezek a fiatalok erősíthetik a klubokat is helyileg, de a magyar válogatott tagjai is lehetnek.

 

 

A Pécsi Tudományegyetem májusban és Székesfehérváron is duplázott. Egyelőre nem lehet őket megfogni. Látod a trónkövetelőket vagy egy ideig még PTE-dominancia lesz szerinted a MEFOB futamokon?

Ez a Csónakázó-tó a pécsieknek kedvezett, ők ilyen körülmények között edzenek, ezért picit nagyobbra nyílt az olló az időeredményeket tekintve, mint általában szokott. Azt gondolom, hogy a győriek vagy a Szegedi Tudományetem -de bemondom az NKE és a SOTE csapatait is – az elkezdett munkát tovább tudják folytatni, és ezeket a srácokat megtanítjuk még jobban sárkányhajózni, akkor nagyon komoly harc lesz a jövőben az egyetemi aranyéremért. Ne felejtsük el, hogy nem csak a fizikai adottságok döntenek. Ez csapatsport! A sárkányhajózásnak az a lényege, hogy minél többet evezz együtt a társaiddal. A sikereshez gyorsan, szinkronban kell evezni, kell a jó rajt, szóval sok mindent kell begyakorolni.

 

Az év vége még messze van, de a szabadtéri vizes sportágaknak az ősz és a tél nem a versenyeztetésről szól elsősorban. 2023 jó év volt?

Nagyon elégedett vagyok! A MEFOB két fordulóval megvalósult, szerintem magas színvonalon. Ezen túlmenően 32 érmet nyertünk az Európa-bajnokságon, kimagasló teljesítmény. A nemzetek közötti versenyben a 2. helyezést szereztük meg. Kicsit nosztalgikus leszek és nem csak az idei évet nézem. A sárkányhajó sport idehaza negyedszázados. Jó úton járunk, 25 év munkánk van benne. Szeretnénk, ha az ország jobban megismerné ezt a sportágat. A saját szintjeinken mindenkit támogatunk, aki ezzel a sportággal szeretne foglalkozni. Cserébe csak annyit kérünk az érintettektől, hogy a szabályokat, a rendet betartva, csodálatos sportágunk gondolatiságát és kijelölt céljait szem előtt tartva járuljanak ehhez hozzá!  

 

Szöveg, fotó: Korpás Gábor

 

További hírek