A férfi nyugati csoport három mérkőzésével hosszabb szünet után folytatódott a Nemzeti Egyetemi Bajnokság. 2023 első játékhetének mindhárom összecsapása után a vendégek örülhettek: a Mosonmagyaróvár Veszprémben fölényesen, a címvédő TF Pécsett valóságos kosáresőben győzött, a SMAFC pedig hatalmas hajrával fordított és nyert az Óbuda-Kandó otthonában.

Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfiak.

Nyugati csoport, 9. forduló

Veszprémi Egyetemi SC – Mosonmagyaróvár UNI-Győr 27-115 (13-28, 0-37, 8-27, 6-23)
Veszprém, 50 néző. V.: Propszt, Fülöp.

Veszprémi Egyetemi SC: Piukovits 7, Polgár 2, Rózsás, Kubik, Mogyorósi 8. Csere: Slavóczki 8, Nádasdi 2, Szabó, Csernák. Edző: Kerekes Gábor.

Mosonmagyaróvár UNI-Győr: VARGA Z. 21/3, BAKON 33/21, FRIEDL 5/3, HÁGEN 21/3, Gosztola 15. Csere: Garancz 8, Jakab 3/3, HADARÓ 7/3, Pallag, Ticz 2, Grosz. Edző: Laky Tibor.

Az első negyedtől kezdve a vendégek abszolút fölényben játszottak. Már az első negyedben 15 pontos előnyt  szereztek. A hazaiak védekezése a 2. negyedre összeomlott, az óvári csapata gyakorlatilag ellenállás nélkül támadhatott. A második félidőben alig-alig javult a hazaiak teljesítménye, így a vendég együttes elsöprő győzelmet aratott, amelyet Varga Zoltán 21 pontos és 14 lepattanós dupla-duplával járult hozzá.

Kerekes Gábor: A mérkőzésen látottakkal nem vagyok elégedett. Nagyon rosszul indítottuk ezt az évet. Ugyan látok egyénenként fejlődést a játékban, de sajnos a védekezésünk gyengének bizonyult. Továbbá nem segített rajtunk a hiányos keret és az ellenfél jól képzettsége. Gratulálok a vendégcsapatnak, sok sikert kívánok nekik.

Laky Tibor: Örülök a győzelemnek. Mivel ez volt a tavaszi első fordulónk, sajnos ziláltan érkeztünk. Nagyon örülök, hogy 5 játékost – akiknek eddig nem volt lehetősége – pályára tudtunk küldeni. Hasznosnak tartok minden mérkőzést a csapat egységének fejlődése szempontjából. Mindkét csapatnak sok sikert kívánok a bajnokság fennmaradó részében.

Statisztika

PTE-PEAC – TFSE 92-110 (26-26, 27-33, 16-22, 23-29)
Pécs, Ifjúság út 6., 20 néző. V.: Dr. Danka, Fleischmann.

PTE-PEAC: FÜLÖP 17/3, Schuj 4, NAGY K. 20/12, MEZEI 26, Zsók 4. Csere: Fehér 2, Veilandics 11, Wilcsinszky, NÉMETH Z. 8, Németh Zs. Edző: Moosz Milán.

TFSE: DÉKÁNY 3,  POLGÁRDY 42/12, HERLÓ 5/3, Szlávik 3, COHILL 20/3. Csere: CSOMÓS 16/6, Velkey 12/12, RÁTKAI 9/3, Balsay. Edző: Boros Zoltán.

Nem indult jól a mérkőzés a PTE-PEAC számára hiszen rögtön az első percekben dupla technikaiban részesült. A végül 26 pontos, 14 lepattanós dupla-duplát elérő Mezei Máté látszólag teljesen tiszta szerelését követően „jutalmazta” a játékvezető az „elkövetőt” majd a hazaiak edzőjét is. Ez megalapozta a mérkőzés hangulatát, később is több vitás helyzet akadt. Az igazi különbséget azonban a TFSE játékosa, a szintén dupla-duplával záró  Polgárdy Ádám jelentette, aki végig kiemelkedően játszott, meg sem állt 42 pontig, s mellé 10 lepattanót is megszerzett. Mellé Cohill Eric is igyekezett felnőni.  A hazaiak részéről a megbízhatóságot szokás szerint Mezei jelentette, aki ezúttal is a palánk alatt jeleskedett jó százalékkal. A pécsiek fő problémája a dobás hatékonyság volt, sem távolról sem közép-távolról nem céloztak igazán jól, jóval gyengébb százalékkal dobtak ellenfelüknél. Ezúttal a saját fegyverüket, a kemény védekezésből sok labdaszerzést követő gyors lerohanásokat inkább a TFSE mutatta be. Az első negyedbeli kiegyenlített játékot követően mindhárom játékrészben 6-6 pontot vertek rájuk a fővárosiak így megérdemelten nyerték ezt a kosarakban gazdag, látványos összecsapást.

Moosz Milán: Rendes edzésmunkával ez egy nyerhető mérkőzés lett volna, sajnos egyelőre hiányzik a minőségi edzésterhelés. Igaz, hogy ha a világ legjobb játékvezetői fújtak volna, akkor sem győzünk, azonban a mai játékvezetés elég felháborító volt. Gratulálunk a TF-nek, megérdemelten nyertek!

Boros Zoltán: Ahogy az eredményből is látszik, nem a védekezésről szólt a mai mérkőzés. Leginkább az agresszív labdaszerzésben és a gyors ellen támadásokban sikerült hazaiakat felülmúlni.

Statisztika

Óbudai Egyetem Kandó SC – SMAFC 71-74 (14-17, 21-17, 24-20, 12-20)
Budapest, Lónyay Református Gimnázium, 15 néző. V.: Nepp, Józsa.

Óbudai Egyetem Kandó SC: Csikós 10/6, Halász 17/3, VÍGH 8, KARAKÓ 24, BODNÁR 10. Csere: Groska 2, Szemerszki. Edző: Őri Gergely.

SMAFC: Böhm 8, Horváth 3, HEISZENBERGER 26/12, HENCZ 19, LAKATOS 10. Csere: Fekete 4, Kemény 2, Török 2. Edző: Pongrácz Levente.

A feldobásból a vendégcsapat szerezte a találkozó első kosarát, majd két perc kosár-csend következett, egyik csapat sem tudott betalálni. A pontatlanul játszó, tartalékosan felálló hazaiaknak csupán csak a 3. percben sikerült első kosarukat megszerezni. Az első negyed nem hozott túl sok kosarat, az utazás ellenére a soproniaknak sikerült jobban zárni az első játékrészt (14-17). A folytatásban fej-fej mellett haladtak a csapatok, hol az egyik, hol a másik együttes vezetett pár ponttal. A félidő közel egállal zárult, mindössze 1 ponttal vezettek a 24 pontos, 16 lepattanós dupla-dupláig jutó Karakó Bálint vezette fővárosiak (35-34). A szünetet követően az óbudaiak ritmust váltottak, összeszedettebben támadtak, ennek köszönhetően egy 9-1-es bő 3 percet “repesztve” ponttal elléptek ellenfelüktől (44-35). Nagyobb előnyt nem hagyott a soproni alakulat, folyamatosan tudtak kosarakkal válaszolni, így állandósult egy 5 pont köröli különbség az utolsó játékrészre. A záró etap közepéhez közeledve, a 34. percben ismét 9 pontos előnye volt a hazai csapatnak, amikor soproni időkérés következett. Utána a Heiszenberger Norbert-Hencz Balázs duó vezette A játék addigi képe alapján úgy tűnt, hogy két és félni tud perccel a vége előtt 6 pontos előnynél (69-63) nyer a hazai csapat. Azonban nagy izgalmakat hozott a végjáték: a végig hátrányból játszó soproni alakulat mozgósította minden erejét, visszahozták egálra a mérkőzést és a vezetést is átvették a higgadt büntetőzéseiknek köszönhetően. A hazai együttes mindössze egy kosárral tudott reagálni a vendégek feltámadására, így a Sopron egy 2-11-es rohamot követően 3 pontos győzelmet aratott (71-74).

Őri Gergely: Nehéz mit mondani… Tudásunk alatt teljesítettünk, ennek ellenére így is reális esélyünk volt a győzelemre, de olyan mintha nem is akartuk volna igazán ezt a győzelmet. Olyan alapvető hibákat vétettünk a végjátékban egálnál, amik nem férnek bele. Konkrétan átadtuk a Sopron kezébe a győzelmet. Gratulálok a Sopronnak, nagyot küzdöttek, jobban akarták ezt a meccset megnyerni, mint mi.

Pongrácz Levente: Köszönjük az Óbudának a mérkőzést, a hosszú téli szünet után jó volt újra játszani, főleg egy ilyen kiélezett találkozót. Hullámzó mérkőzés volt, a vereség küszöbéről táncoltunk vissza az utolsó percekben, szerencsére higgadtan kezeltük a végjátékot, főleg a büntető vonalról. Részben a szerencsének köszönhetően is sikerült győzelemmel kezdenünk az új évet.