“Magyar-lengyel napot” tartottak Lodzban az Európai Egyetemi Játékok kosárlabda tornáján, hiszen mindhárom csapatunk a hazaiak egy-egy együttesével – a győri lányok  és a TF-es srácok éppen a vendéglátó lodziak egy-egy alakulatával – kerültek szembe. Az összesített mérleg 2-1 a lengyeleknek. A több kulcsjátékosát is vagy nélkülöző, vagy sérülés és betegség miatt keveset szerepeltető győri hölgyek hiába hajráztak nagyot kikaptak, a TF fiai viszont egy fölényes diadal formájában megszerezték első győzelmüket. A negyeddöntőben a bravúrral a 8 közé jutó miskolciak az első 15 percben nem voltak egy súlycsoportban ellenfelükkel, így az 5-8. helyért folytathatják

Széchenyi Egyetem Győr – Lódzi Műszaki Egyetem (lengyel)   56-62  (7-14, 17-21, 14-17, 18-10)

Győr: Chorméj 7/3, BAFFY 13/6, SZŰTS 12/3, Rabi 6, Békés 3, Cs.:  Perl, HORVÁTH D. 11/9, Reider, Inczédi 4. Edző: Dr. Barthalos István.

A szerdán hatalmas bravúrral az első győzelmét megszerző győri együttes a nyeretlen házigazdák ellen lépett pályára az előző este megbetegedő Rozmán Lilla nélkül.  4-0-lal kezdtek a vendéglátók, több, mint 2 perc elteltével Baffy Fanni szerezte a magyar női egyetemi bajnok első kosarát, igaz az rögtön 3 pontot ért. Küzdelmes, kevés kosarat hozó játék zajlott, a  7. percben 6-6-ra álltak a felek. A negyed hajrája a Lódz csapatáé volt, amely egy 8-1-gyel elhúzott. Látszott a győri lányokon, – akik közül az első szakaszban csak Baffy szerzett akciókosarat – hogy sokat kivett belőlük a szerdai, franciák elleni bravúr, ráadásul bár a franciák ellen vállsérülést szenvedő Perl Zsófia ugyan próbált játszani, de gyorsan látszott, hogy nincs értelme “erőltetni”.

A második etapot Rabi Kiara, majd Baffy kosarával 4-0-lal indították a győriek. Ez azonban sajnos rövid fellángolás volt, a szakasz közepén egy 8-2-es hazai rohammal 9-re nőtt a hátrány.  Barthalos doktor időkérése sem tudta felrázni a társaságot, “nyílt az olló”, a 18. percben 16 ponttal vezetett a zónázó, jóval pontosabban játszó lodzi csapat a gyengén dobó győriek ellen. A félidő végén Horváth Dóra és a gyomorrontással kínlódó Chroméj Hajnalka 1-1 triplájára épített 8-3-as rohammal 11 pontra felzárkózott a Széchenyi Egyetem.

Lengyel duplára Horváth révén triplával felelt, és hosszú idő után újra 10 ponton belülre került a Győr. Erre azonban egy 9-2-vel reagáltak, és újra elléptek a lengyelek. A 3. negyed közepén újra Baffy dobott triplát, s ez egy 7-2-es győri részhajrát indított útjára, ám a lengyelek így is 13 pontos előnnyel várhatták a záró etapot. Ezt 5-0-lal kezdve közel 20 pontosra növelték előnyüket a hazaiak,eldőlni látszott a találkozó. A győri lányok azonban nem adták föl. Szűts Boglárka, Horváth egy-egy triplájára is építve a szakasz közepén egy 10-0-lal 10 ponton belülre kerültek, és óriásit hajrázva 6 pontra csökkentették hátrányukat – fordítani azonban nem tudtak.

Dr. Barthalos István: Látva, milyen állapotban vagyunk, a második negyed közepén félő volt,  hogy nagy verésbe szaladunk bele. Eleve center nélkül jöttünk Lodzba, erre a mérkőzésre pedig gyakorlatilag három mezőnybeli kulcsjátékosunk is kiesett, bár ketten megpróbálták. Az ellenfél, látva gyenge dobóformánkat, okosan zónázott. A vereség ellenére büszke vagyok a lányokra, volt tartása a csapatnak, a végét sikerült szorossá, izgalmassá tenni. Úgy gondolom, jelen helyzetben és összetételben kihoztuk magunkból a maximumot.

Férfiak, negyeddöntő:

Lengyel Haditengerészeti Akadémia – Miskolci Egyetem      88-67   (27-13, 30-21, 12-15, 19-18)

Miskolc: Kozák M. 7, Sándor 5/3, KOZÁK B. 16/9, Ragályi 4, LIPPAI 13. Cs.: SZICSÁK 8, Orliczki M. 2, GALLÓ 6, Szőke 4, Orliczki B., Taskó. Edző: Béres Dávid.

8-0-s bő másfél perccel kezdett a csoportját spanyol és olasz együttes előtt megnyerő lengyel együttes, bő másfél perc elteltével időt kellett kérnie Béres Dávidnak. Közel 2 és fél perc elteltével Kozák Bertalan szerezte az első miskolci pontokat, triplát dobva. Továbbra is nagy fölényben játszottak a leendő lengyel haditengerészek, a 7. percben 10 pontosra, a szakasz végére pedig 14-re nőtt előnye, miskolci részről Kozák Márton jelentette a legtöbb veszélyt. A második etapot 9-2-vel kezdve 2 perc alatt 20 pont fölé növelte előnyét a hazai gárda. A szakasz közepén, elsősorban a két Kozák fivér jóvoltából kiegyenlítetté tették a játékot a miskolciak. A félidő hazai triplával és 23 pontos lengyel vezetéssel zárult.

A második félidő már formalitás volt, a hazaiak már az elődöntőre készülve sokat cseréltek, a Miskolc pedig hajtott, küzdött becsülettel, és elsősorban Kozák B. és Lippai Szabolcs, no meg néhány ügyesen, jól “beszálló” cserejátékos  eredményessége révén a második félidőt meg is nyerte.

Béres Dávid: Megilletődötten kezdtünk, a két felnőtt válogatott kerettaggal felálló lengyel csapat ellen, amely az első félidőben igazolta, miért is nyerte meg a csoportját. A második félidőre felszívtuk magunkat, azt meg is nyertük két ponttal. Gratulálok a srácoknak a szünet utáni teljesítményhez.

A 13-16. helyért:

Lodzi Műszaki Egyetem (lengyel) – TFSE  57-85  (13-25, 18-24, 8-14, 18-22)

TFSE: Polgárdy 10/3, KOPÁCSI 9/9, Herló 5/3, HORVÁTH G. 10, KOMMA 14. Cs.: Király 6, Tichov 7/3, Lepsik 7, COHILL 13/6, Félix 4, Pataki. Edző: Boros Zoltán.

Egységes, jó csapatjátékkal, – az első 8 ponton 4 játékos osztozott –  kezdett  az alsóházban a TF. A nyitó negyed közepén, elsősorban Horváth Gergely kosaraival már 17-1-re vezetett a magyar egyetemi bajnok. A negyed hajrájában 10 pontra feljöttek a hazaiak, a szakasz végén 12 pont volt a TF előnye. A második etap elején érkezett jöttek a magyar triplák, a félidő hajrájában már 20 ponttal is, szünetben 18-cal “ment” a magyar egyetemi bajnok.

A második félidő elején váltva estek a kosarak, a TF elsősorban Komma László kosaraival tartotta 15 és 20 pont közötti előnyét, majd a szakasz végén egy 6-0-lal 20 pont fölé növelte a különbséget. A záró szakaszban Cohill Eric is beemelt két triplát, sima, nagy különbségű siker formájában aratta első győzelmét a TF.

Boros Zoltán: A hazai csapat nem képvisel olyan játékerőt, mint eddig ellenfeleink. Koncentráltan, jól kezdtünk, hamar nagy előnyt szereztünk, így sokat játszhattak azok, akik eddig kevesebb időt töltöttek a pályán és pihenhettek, akik eddig többet szerepeltek. Holnap reggel az osztrákok ellen megpróbáljuk megszerezni a tizenharmadik helyet.

Fotó: Práczki Péter