Események betöltése

« Összes Események

Vízilabda MEFOB 2024

március 9. - május 1.

Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség

Magyar Vízilabda Szövetség

Magyar Egyetemi – Főiskolai Országos Vízilabda Bajnokság (MEFOB)

 

2024. évi Versenykiírása

– 2023/24. évi bajnoki szezon –

 

 

1.    Általánosrendelkezések

1.1.  A Bajnokság kiírója

A Magyar Vízilabda Szövetség (MVLSZ) Elnöksége és a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS).

1.2.      A Bajnokság szervezője

Az MVLSZ és a MEFS gyakorol minden olyan jogkört a sportszervezetek, játékosok és a bajnokságban közreműködő valamennyi személy felett, amelyre a jogszabályok, az MVLSZ és a MEFS szabályzatai, valamint a Versenykiírás felhatalmazzák.

A Magyar Egyetemi-Főiskolai Vízilabda Bajnokságot a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség szervezi, a szakmai irányítást a Magyar Vízilabda Szövetség Versenyirodája és a Régió Liga MEFOB munkacsoportja biztosítja, míg az ellenőrzés az MVLSZ Sportszakmai Bizottságának (továbbiakban: SB) feladata.

A Versenykiírástól való esetleges eltérések tárgyában az SB dönt, döntésével szemben jogorvoslati lehetőség nincs.

1.3.      A Bajnokság célja

A felsőoktatási sportéletben a vízilabda támogatása és népszerűsítése, az egyetemi és főiskolai hallgatók ösztönzése az egészséges életmód folytatására, a felsőoktatási intézmények és intézményi sportszervezetek közötti kapcsolatok erősítése, továbbá az egyetemi-főiskolai országos bajnoki cím eldöntése.

1.4.      A Bajnokság elnevezése

2024. évi Magyar Egyetemi-Főiskolai Országos Vízilabda Bajnokság (MEFOB)

Rövidített nevén: VÍZILABDA MEFOB

 

2.      Alkalmazandószabályok

2.1.      Általános szabályok

A Bajnokság mérkőzéseire a jelen szabályzatban foglaltak, valamint a World Aquatics vízilabda szabályok – a Versenyszabályzatban meghatározott azon eltérésekkel, melyek alkalmazását jelen versenyforma nem zárja ki – érvényesek.

A Bajnokság a sportról szóló 2004. évi I. törvény 31. § (1) bekezdés c) pontja szerinti vegyes versenyrendszernek minősül.

A Bajnokság mérkőzésein elkövetett brutalitás miatti automatikus eltiltás csak ebben a bajnokságban kerülhet letöltésre.

A mérkőzéseket döntésig kell játszani. Amennyiben a rendes játékidőben nem születik döntés, úgy a WA szabályok szerinti szétlövést kell alkalmazni. Döntetlen esetén a csoportmérkőzéseken három- három büntetőt, míg az egyenes kieséses szakaszban öt-öt büntetőt lőnek a csapatok.”.

2.2.      Speciális szabályok

Férfi bajnokság:

  • A pálya hosszúsága 25 méter;
  • A labda mérete 4-es;
  • A játékidő az előselejtező mérkőzésein 4×6 perc, a döntő mérkőzésein 4×7 perc tiszta játékidő;
  • A negyedek közötti szünet 2 perc;
  • A csapatok létszáma: 5 mezőnyjátékos és 1 kapus (5+1 fő);
  • 8 méteren kívülről lőtt találat 2 gólnak számít;
  • Kapus által szerzett találat 2 gólnak számít (kivéve a büntetőből született találatot, ami 1 gólnak számít);
  • A kiállított játékos a kijelölt visszatérési területre való kiúszás után külön engedély nélkül azonnal visszatérhet a játéktérre.

 

Női bajnokság:

  • A pálya hosszúsága 20 méter;
  • A labda mérete 4-es;
  • A játékidő 4×5 perc tiszta játékidő;
  • A negyedek közötti szünet 2 perc;
  • A csapatok létszáma: 5 mezőnyjátékos és 1 kapus (5+1 fő);
  • 7 méteren kívülről lőtt találat 2 gólnak számít;
  • Kapus által szerzett találat 2 gólnak számít (kivéve a büntetőből született találatot, ami 1 gólnak számít);
  • A kiállított játékos a kijelölt visszatérési területre való kiúszás után külön engedély nélkül azonnal visszatérhet a játéktérre.

 

3.      A Bajnokság résztvevői, nevezés

3.1.      Nevezés

A Bajnokság zárt versenyrendszerű, arra kizárólag Magyarországon működő felsőoktatási intézmények csapatai nevezhetnek. Felsőoktatási intézményenként kizárólag egy csapat indulhat, függetlenül attól, hogy hány kar működik az intézmény keretein belül.

3.2.      Játékosok szereplésének feltételei

A Bajnokságba nevező csapatok résztvevői:

a)      Egyetemi vagy főiskolai hallgatói jogviszonnyal rendelkező sportolók;

  1. Azok a végzett hallgatók, akiket abszolutórium megszerzésének évét követő 3 naptári éven belül neveznek a bajnokságba.
  2. A férfi bajnokságban csapatonként maximum 1 fő OB1-es játékos Ezen játékos csak és kizárólag a nevezést benyújtó felsőoktatási intézmény aktív tanulmányi jogvisszonnyal rendelkező hallgatója lehet (nem lehet vendégjátékos és alumnus sem). A női bajnokságra ez a megkötés nem érvényes, ott korlátlanul szerepelhetnek OB1-es játékosok.
  3. Minden csapatnak lehetősége van egy fő alumnus (öregdiák) játékos szerepeltetésére a mérkőzéseken. Azon személyek előtt tisztelgünk, akik sokat tettek az egyetemük sportjáért, az egyetemi vízilabda sportért, de már a korosztály miatt nem lenne lehetőség a szereplésre. A szereplés feltétele, hogy az alumnus sportoló a nevező egyetemen szerzett diplomát, vagy dolgozik/dolgozott az intézményben. További feltétel, hogy amennyiben 45 évnél fiatalabb alumnusra esik a választás, úgy ő nem lehet egykori válogatott vízilabdázó. 45 év kor fölött ez a megkötés érvényét veszti. A nevezési lapon szerepelhet több ilyen alumnus személy, de egy mérkőzésre egyszerre csak egy fő írható
  4. Minden csapatnak lehetősége van két “vendégjátékos” szerepeltetésére. Olyan egyetemi-főiskolai

 

hallgatókról van szó, akik megfelelnek a fenti kitételeknek, de a saját felsőoktatási intézményük nem indít csapatot a bajnokságban. Rájuk a legszigorúbb szabályok vonatkoznak, így nem lehetnek sem OB1- es játékosok, sem alumnusok. Továbbá aktív hallhatói jogviszonnyal kell rendelkezniük. A női bajnokság csapataiban három “vendégjátékos” szerepelhet.

A nevezés benyújtásával egyidejűleg a csapatoknak le kell adni a felsőoktatási intézmény hivatalos aláírásával és   pecsétjével   ellátott   összesítő   listát,   amely   a   csapatban   részt   vevő   játékosok s z er ep l é sé ne k j og os s ágá t i ga z ol j a ( pl . : hallgatói jogviszony igazolás; az abszolutórium megszerzésének éve; almunusként való szereplés, vendégjátékosként való szereplés).

Egy játékos   csak   egy   felsőoktatási   intézmény   listáján   szerepelhet, függetlenül   a   hallgatói jogviszonyainak számától.

Minden játékosnak érvényes sportorvosi engedéllyel kell rendelkeznie, amelyet a mérkőzéseket megelőzően igazolni köteles. Amennyiben a játékos érvényes MVLSZ versenyengedéllyel rendelkezik, abban az esetben az eredeti versenyengedély kérő lapjának bemutatásával igazolhatja a sportorvosi engedélyének érvényességét.

3.3.      Korhatár

A Bajnokságban részt vevő játékosok felső korhatára 30 év. A kor meghatározása az EUSA szabályzat alapján történik 2024 mínusz születési évvel: az 1994-ben és később született játékosok szerepelhetnek a 2024. évi MEFOB-on. Kivételt képeznek az alumnus játékosok, mivel náluk nincs életkori korlátozás.

3.4.      Nevezése határidő

  1. február 16., péntek
    • Nevezési díj

Férfi csapatoknak: 100.000,- Ft / csapat, azaz egyszázezer Forint /csapat;

Női csapatoknak: 20.000,- Ft / csapat, azaz húszezer Forint /csapat;

 

3.6.      Nevezés benyújtása

A csapatok az előírt határidőn belül, a nevezési díj megfizetését követően nevezésüket a versenyiroda@waterpolo.hu , az iroda@mefs.hu és a regioliga@gmail.com e-mail címre küldik meg, mellékelve a következő dokumentumokat:

  • Nevezési lap női / férfi;
  • Felsőoktatási intézmény hivatalos aláírásával és pecsétjével ellátott összesítő lista;
  • Nevezési díj befizetését igazoló bizonylat. A nevezési díj összegét (lásd.: Versenykiírások) a MEFS K&H Banknál vezetett 10402166-21624810 számú számlájára a Versenykiírásban megjelölt nevezési határidő utolsó napjáig beérkezően kell átutalni. A megjegyzés rovatban fel kell tünteni az egyetem nevét és a “2024-es MEFOB nevezési díj” szöveget.
  • Nyilatkozat, hogy amennyiben két divízióra oszlik a mezőny, akkor a játékerőt illetően az alsó vagy a felsőházban szeretnének szerepelni (részletek a 1-es pontnál).

 

A magyar egyetemi vízilabdasport jövője érdekében erősíteni kívánjuk az MVLSZ, a MEFS és az egyetemek közti együttműködést. Ehhez elengedhetetlen az ebben érdekelt, tettre kész személyek megtalálása és a kommunikációs csatornák kiépítése. Szeretnénk kérni minden nevező egyetemet, hogy delegáljon két főt, akivel a jövőben a MEFOB keretein túl is tudunk egyeztetni az elképzelésekről.

 

A nevezési lap megfelelő részén, kérjük jelöljenek meg:

 

  • egy az intézményhez kötődő vízilabdást (edzőt, játékost, vezetőt), aki lehet jelenleg is aktív vagy korábban végzett hallgató egyaránt,
  • egy az intézményben dolgozó, az intézmény sportjáért felelős képviselőt.

 

4.      A Bajnokság lebonyolítása, rendezése, helyszíne

4.1.      Sorsolás és lebonyolítás

A férfi bajnokság kétfordulós rendszerben kerül lebonyolításra:

Előselejzető: 2024. március 9-10., helyszín: Budapest vagy Gödöllő (pontos helyszín egyeztetés alatt)

Döntő: 2024. április 30 – május 1., helyszín: Győr (MEFOB FESZT keretein belül) A női bajnokság egyfordulós rendszerben kerül lebonyolításra:

Döntő: 2024. április 30. – május 1., helyszín: Győr (MEFOB FESZT keretein belül)

 

A döntő időpontjában és helyszínén a MEFOB FESZT keretében több másik sportág MEFOB döntője is megrendezésre kerül.

A sorsolás időpontját és a lebonyolítás pontos rendjét az MVLSZ Versenyiroda és a Régió Liga MEFOB munkacsoportjának javaslatai alapján az MVLSZ SB határozza meg, melyről a Versenyiroda megfelelő időben értesíti az érintett sportszervezeteket.

A mérkőzéseket az adott időpontban érvényben lévő járványügyi előírások szigorú figyelembevételével kell megrendezni és lejátszani. Amennyiben a helyzet úgy kívánja a SB dönthet a bajnokság későbbi időpontban történő lejátszásáról.

A férfi bajnokság lebonyolítási rendjének meghatározásánál a bajnokság szervezője fenntartja magának a jogot, hogy megfelelő létszám és igény esetén, játékerőt tekintve két divízióra ossza a nevező csapatokat. Ebben az esetben az alsóházi csapatok számára – a nevezési díj csökkenése mellett (50%) – egy fordulós bajnokság kerül meghirdetésre (az előselejtezővel egy időben és helyszínen), míg a felsőházas csapatoknál érvényben marad a kiírásnak megfelelően a két fordulós lebonyolítás rend. A nevező csapatoknak a nevezési lap megfelelő bekezdésében kell nyilatkozniuk arról, hogy amennyiben két divízióra oszlik a mezőny, akkor az erősebb felsőházi, vagy a kevésbé erős alsóházi csoportban szeretnének indulni.

 

4.2.      Mérkőzésen részt vevő hivatalos személyek

 

A mérkőzéseket két fő játékvezető vezeti, akik közül legalább az egyiknek hivatalos játékvezetőnek kell lennie.

A mérkőzéseket egy fő ellenőr felügyeli.

A versenybíróság feladatát egy fő titkár és egy fő időmérő látja el.

 

5.      Jogorvoslat

Az óvás előterjesztésére, elbírálására, valamint a fellebbezésre az MVLSZ Versenyszabályzatának óvással kapcsolatos rendelkezései az irányadók.

 

6.      Fair Play

A Bajnokság során megrendezett valamennyi mérkőzés megkezdése előtt, – am en n y i b en e z t a n é z ők sz ám a i nd okol j a – a csapatok bemutatását megelőzően a következő Fair Play üzenetet a hangosbemondón keresztül ismertetni kell.

 

“Kedves Szurkolók!

A sportszerű feltételek biztosítása érdekében tisztelettel megkérjük vízilabda szerető közönségünket, hogy sportszerűen buzdítsák a csapatokat, korrekt, a vízilabdasport hagyományaihoz és értékeihez méltó körülményeket teremtve ezzel a részt vevő csapatok, játékvezetők, hivatalos személyek számára. Köszönjük.”

 

7.      Díjazás

A mérkőzéssorozat győztese elnyeri az MEFS által felajánlott Magyar Egyetemi-Főiskolai Országos Vízilabda Bajnokság Vándor K upáját.

Az I., II. és III. helyezett csapat tagjai (18 fő) éremdíjazásban részesülnek.

A férfi bajnokság gólkirálya elnyeri a dr. Vindisch Kálmán emlékserleget.

Amennyiben két divizióra oszlik a mezőny, akkor az alsóház első helyezettje elnyeri az alsóház bajnokának járó kupát.

A férfi bajnokság I. helyezett csapatának részvételét a 2024.07.17-25. között Miskolcon megrendezendő Európai Egyetemi Játékokon a részvételi díjak 50%-ig a MEFS biztosítja (a MEFS a részvételi díj 50%-át fedezi,, a maradék 50%, részvételi díj és az utazás költsége a résztvevő csapatot terheli). Felhívjuk a csapatok figyelmét, hogy az EEJ részvételi feltételek nem egyeznek a Magyar Egyetemi – Főiskolai Országos Vízilabda Bajnokság (MEFOB) szabályaival. Az EEJ részvételi feltételek az alábbiak:

  • felsőoktatási hallgatói jogviszony hazai felsőoktatási intézményben (azonos településen lévő felsőoktatási intézményből szükség esetén vendégjátékos szerepeltetése elfogadott).
  • korhatár: a résztvevők nem lehetnek 17 évnél fiatalabbak, és 30 évnél idősebbek. Kor meghatározása EUSA szabályzat alapján (2024 mínusz születési év).
  • végzett hallgatók január 1 után megszerzett diploma bemutatásával vehetnek részt az eseményen.
  • az EEJ-re minimum 10, maximum 13 játékos, minimum 1, maximum 4 kísérő nevezhető.

A díjakat a döntő mérkőzés után ünnepélyes keretek között adják át.

 

8.      Költségek viselése

8.1.      Rendezési költségek

A mérkőzések rendezési költségeit és a kötelező orvosi ügyelet költségeit a MEFS viseli. A részt vevő csapatok utazási és egyéb költségeiket maguk viselik.

Ezen rendelkezések vonatkoznak az újrajátszandó mérkőzésekre is, kivéve, ha az SB másképp rendelkezik.

8.2.      Közreműködők díjazása

A mérkőzésekre delegált közreműködők (játékvezetők és hivatalos személyek) díjait és utazási költségeit a Magyar Vízilabda Szövetség viseli.

A közreműködői díjak a mérkőzés időpontjában hatályos OB II. tarifa szerint kerülnek megfizetésre.

8.3.      Óvás, fellebbezés

Az óvás díja: 50.000,- Ft (azaz Ötvenezer Forint)

A fellebbezés díja: 100.000,- Ft (azaz Százezer Forint)

Részletek

Kezdés:
március 9.
Vége:
május 1.
Esemény kategória:

Helyszín

Budapest / Gödöllő, Győr
Magyarország + Google Térkép