Egyetemista sportolóink szállították az érmeket és a pontszerző helyezéseket a nemrég véget ért tokiói olimpiáról.

Sikeres olimpiát tudhat maga mögött a magyar küldöttség, hiszen húsz megszerzett éremmel (6 arany, 7 ezüst, 7 bronz) 15. lett az éremtáblázaton és emellett tovább 22 pontszerző hellyel dicsekedhetnek a magyar sportolók. Az 1996-os olimpián szerzett utoljára több érmet a magyar csapat (szám szerint 21-et), így nyugodtan mondhatjuk, hogy az elmúlt időszak egyik legsikeresebb olimpiáját zárta a magyar küldöttség.

A sikeres szereplésből egyetemista sportolóink is jócskán kivették a részüket: érmekkel, pontszerző helyekkel öregbítették az ország, és alma materük hírét. A 2021. évi Tokiói Olimpián a 175 nevezett magyar versenyzőből 73 fő rendelkezett hallgatói jogviszonnyal az esemény idejében, a teljes magyar csapat 41,7%-a (a 2016. évi Riói Olimpián 50 fő hallgató vett részt). A magyar csapat tagjai által nyert 20 éremből 13 érmet nyertek hallgatók (egyéni sportágakban, valamint vízilabda csapatok és vívás, kajak-kenu csapatok tagjaiként). 2016-ban Rióban 6 érmet hoztak egyetemi hallgatók. 13 versenyző képviselte a Testnevelési Egyetemet (Rióban 17 fő volt), a legtöbb érmet, és egyben a legtöbb olimpiai pontot az EDUTUS Egyetem hallgatói gyűjtötték (6 versenyszámban 7 érem), így a pontversenyben is magasan vezetve az első helyen végeztek.

Aranyérmes lett Tótka Sándor (Edutus) a férfi kajakozók sprintszámában, Csipes Tamara (Edutus) a női kajak négyes (Kozák Danuta, Kárász Anna, Bodonyi Dóra) tagjaként lett olimpiai bajnok 500 méteren, mellette kajak egyesben ezüstérmet szerzett, Medveczky Erikával (TE) párban pedig negyedikként ért célba. Fantasztikus versenyzéssel lett ezüstérmes a nyíltvízi úszók 10 km-es számában Rasovszky Kristóf a Pannon Egyetem hallgatója. Siklósi Gergely (ELTE) szintén ezüstéremmel gazdagodott a párbajtőrözők egyéni versenyében. A bronzérmesek között találjuk Tóth Krisztián (TE) cselgáncsozót, a története során először olimpiai érmet szerző női vízilabda válogatott két tagját (Keszthelyi-Nagy Rita – TE, Leimeter Dóra – ELTE, Gangl Edina – EKE, Garda Krisztina – MATE, Illés Anna – Berkeley University, Szilágyi Dorottya – EKE, Szűcs Gabriella – ÁTE), ahogy a 2008 után újra olimpiai dobogóra álló férfi vízilabda válogatott néhány tagját is (Jansik Szilárd, Vámos Márton – Edutus, Vogel Soma – NKE, Manhercz Krisztián – METU, Erdélyi Balázs – BGE). Ne feledkezzünk meg az öttusázó Kovács Saroltáról (TE), aki küzdelmes felkészülés után állhatott fel a dobogó legalsó fokára és Szatmári Andrásról (BGE) se, aki a férfi kardcsapat tagjaként lett bronzérmes.

Büszkék lehetünk pontszerzőinkre is: Olasz Anna (DE) a nyíltvízi úszók 10 km-es számában lett negyedik, Kapás Boglárka (ELTE) 200 pillangón, Márton Anna (ELTE) a női kardozók között a sérülése dacára lett negyedik. Balla Virág és Takács Kincső (mindkettő SZE) ötödikként zárt a kenu kettesek 500 méteres számában, Péni István (BCE) légpuskában bejutott a döntőbe és ott ötödik helyen zárt. Nádas Bence (SZTE) Kopasz Bálinttal a férfi kajak kettesek 1000 méteres számában negyedik lett, Lucz Dóra (Edutus) kajak egyesben, 200 méteren ért be a pontszerzést jelentő hatodik helyen. Birkózóink is hoztak pontokat Tokióból: a Lőrincz-testvérek érmei mellett Szőke Alex (TE) zárt ötödikként. A cselgáncsozó Pupp Réka (PTE) is az ötödik helyig jutott.

Az EDUTUS Egyetem hallgatói szerezték a legtöbb érmet az idei olimpián, szám szerint 7-et, a Testnevelési Egyetem hallgatóinak 3 érmet, míg az ELTE-seknek és a BGE hallgatóinak is 2-2 érmet köszönhetünk. Ezen kívül a Pannon Egyetem (PE),  Eszterházy Károly Egyetem (EKE), Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE), Dunaújvárosi Egyetem (DUE), Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) hallgatóinak köszönhetünk még az idei Olimpián érmeket.

BGE ÚSZÁS Márton Richárd 4x100m vegyes (csapat), 4x200m gyors (csapat)  15,16
BGE ÚSZÁS Késely Ajna  4x200m gyors (csapat), 400m gyors (egyéni), 800m gyors (egyéni), 1500m gyors (egyéni)  7,10, 13,9